Oprowadzanie Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego po wystawie „Nic tu nie ma”

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Zapraszamy na oprowadzanie Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego po ich wystawie w Miejscu Projektów Zachęty. 

„Nic tu nie ma” – to takie zdanie-twierdzenie, za pomocą którego kwitujemy niekiedy otaczającą nas rzeczywistość, odmawiając jednocześnie wnikliwszego jej zbadania. To uproszczenie, wyraz rezygnacji, intelektualna kapitulacja, bo przecież zawsze „coś” jednak jest, trzeba tylko głębiej poszukać, nie odbierać sobie szansy. Artystę, naukowca, czy innego rodzaju badacza rzeczywistości musi cechować dociekliwość.

Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski postawili sobie za cel wciągnięcie widza do gry, w którą sami grają od lat, polegającej na szukaniu intelektualnych doznań w miejscu na pierwszy rzut oka ich pozbawionym – w najbliższym otoczeniu. Prezentowane na wystawie prace powstały w wyniku prowadzenia przez duet rozmaitych artystycznych projektów, których wątkiem wspólnym jest przyglądanie się temu, co pozornie dobrze znane w poszukiwaniu zjawisk i elementów dotychczas przeoczonych, a które przy wnikliwszej obserwacji mogą okazać się niezwykle ciekawe.
  
W czasie oprowadzania artyści opowiedzą o pracy w duecie, strategii artystycznej polegającej na szukaniu inspiracji na chodniku i w warstwach pracownianego kurzu, a także o procesie intelektualnego i technicznego dochodzenia do konkretnych dzieł prezentowanych w ramach wystawy.

Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski — urodzili się w 1991 roku. Studiowali malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.  W 2023 roku ukończyli Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. Mieszkają i pracują w Lublinie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 19.01 – 07.04.2024
    Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski
    Nic tu nie ma

    Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski są duetem w sztuce i życiu, autorami wystaw, na których prezentowali indywidualne dzieła w dialogu ze sobą. Jak twierdzą, łączą ich podobne zainteresowania, lektury, źródła inspiracji. Wystawę dla Miejsca Projektów Zachęty także stworzyli w duecie i zatytułowali Nic tu nie ma. Trudno o tytuł bardziej przewrotny, jako że postawa twórcza obojga artystów każe im szukać przygód w najbliższym otoczeniu, fascynować się bogactwem i niesamowitą wolą przetrwania miejskiej przyrody, odnajdować drobinki z kosmosu na dachu czy wreszcie dostrzec wyobrażenie Wielkiego Wybuchu w mikroskopowym obrazie kurzu z pracowni.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 29.03 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | Hol GłównyZachęta | Hol Główny
  • 29.03 (ND) 12:00
    Nasze ciało jest wspaniałe
    Warsztaty rodzinne z cyklu „Mamo, tato, porozmawiajmy o…”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 13:00
    Oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Pindery po wystawie „Barbara Kasten. Postabstrakcja”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 16:00
    Egidija Medekšaitė – Textiles
    Koncert
    Zachęta | Sala MatejkowskaZachęta | Sala Matejkowska
  • 30.03 (PN) 18:00
    FACHLAB × KRYSTYNA WOJTYNA-DROUET | Pokaz mody inspirowany twórczością artystki
    Wydarzenie towarzyszące wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta | Hol GłównyZachęta | Hol Główny
  • 31.03 (WT) 19:00
    Klasówka u Twojej Starej
    Alina Cafe & Bar w Zachęcie Alina Cafe & Bar w Zachęcie
  • 01.04 – 12.04.2026
    Własne Pokoje
    Rekrutacja do projektu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 15:00
    Fabric Abstraction. Open Workshop for Adults (in English)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 18:00
    Utkane (reż. Maria Oblicka, Alexander Cabeza-Trigg) 2026
    Premiera filmu
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)
  • 02.04 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 02.04 (CZW) 17:00
    Ciemno i zimno
    Oprowadzanie konserwatorskie po wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta