Okwui Enwezor, czyli sztuka kuratorstwa
Przemysław Strożek w rozmowie z Jane Chin Davidson i Alpeshem Kantilalem Patelem

Online | ZOOM
rozmowa w jęz. angielskim

24

LINK DO WYDARZENIA: us06web.zoom.us/j/88344455263

Przemysław Strożek, współkurator niedawnej wystawy Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne w 1955–1980 (2020) i autor książki pod tym samym tytułem, będzie rozmawiał o działalności i wpływach Okwuiego Enwezora z redaktorami numeru specjalnego czasopisma akademickiego „Nka”: Jane Chin Davidson i Alpeshem Kantilalem Patelem.

Numer specjalny „Nka. Journal of Contemporary African Art” poświęcony jest pamięci Okwuiego Enwezora (1963–2019), pierwszego czarnoskórego i pochodzącego z Afryki kuratora i dyrektora documenta11 (2002) oraz 56. Biennale w Wenecji (2015). Artykuły tu zebrane podkreślają głęboki wpływ, jaki ten nigeryjski historyk sztuki, kurator, poeta i edukator wywarł na praktykę kuratorską globalnych wystaw. Enwezor stworzył platformy polityczne i manifesty artystyczne, które nie tylko zmieniły formę i funkcję takich wystaw, ale także umożliwiły nowe sposoby łączenia aktywizmu z praktyką estetyczną, przestrzenią performatywną oraz inicjatywami kuratorskimi. Autorzy artykułów — historycy sztuki, krytycy, kuratorzy oraz artyści — odnoszą się także do tego, w jaki sposób podejście Enwezora do wystawy jako „przestrzeni dyskursu publicznego” przenika się z teoriami afektu, rdzenności, rasy, queer studies oraz feminizmu.

Autorzy: Sir David Adjaye, OBE, Natasha Becker, Naomi Beckwith, Zarina Bhimji, Maria Magdalena Campos-Pons, Jody B. Cutler-Bittner, Jane Chin Davidson, Shane Doyle, Tamar Garb, Kendell Geers, Salah M. Hassan, Amelia Jones, Isaac Julien, Abdellah Karroum, Monique Kerman, Ibrahim Mahama, Steve McQueen, OBE, CBE, Julie Mehretu, Gideon Mendel, Susette Min, Wangechi Mutu, Sabine Dahl Nielsen, Chris Ofili, Chika Okeke-Agulu, Alpesh Kantilal Patel, Anne Ring Petersen, Yinka Shonibare, CBE, Penny Siopis, Mary Ellen Strom, Przemyslaw Strozek, Mikhael Subotzky, Lynette Yiadom-Boakye, Octavio Zaya

Przemysław Strożek, dr hab., adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w kategorii młodych naukowców, stypendysta Fulbrighta i Accademia dei Lincei, współpracownik Archiv der Avantgarden w Dreźnie. Zajmuje się historią awangardy, modernizmu i sztuką współczesną. Kurator wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi i autor katalogu Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy (2017).
Ostatnio ukazała się jego książka Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne w 1955–1980 (2020); wraz z Sarą Lagnaoui był kuratorem wystawy o tym samym tytule w Zachęcie.

Jane Chin Davidson jest historyczką sztuki; jej zainteresowania badawcze oscylują wokół transnacjonalizmu w relacji do tożsamości chińskiej, feminizmu i ekofeminizmu, oraz globalnych wystaw w sztuce współczesnej. Obecnie wykłada na California State University, San Bernardino.

Alpesh Kantilal Patel jest historykiem sztuki, kuratorem i krytykiem; jego praktyka intelektualna odzwierciedla antyrasistowskie, queerowskie i transnacjonalne podejście do współczesnej sztuki. Obecnie wykłada w Tyler School of Art and Architecture na Temple University w Filadelfii.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.10 (SOB) 18:00
  It’s About Time!
  Pokaz filmu Mieke Bal i spotkanie z autorką
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 17.10 (ND) 11:00
  Zimna rewolucja
  Spacer po Eisenhüttenstadt z Martinem Maleschką
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 17.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie przedstawiające abstrakcyjne rzeźby. Na szarym tle owalny stojak, na nim trzy małe rzeźby o obłych kształtach w kolorze jasnobłękitnym i jasnoszarym. Rzeźby przypominają drzewa rysowane ręką dziecka: korony drzew jak kulki, pnie jak patyczki.
  17.10 (ND) 12:30
  Opis przyrody — kolorowy happening
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 20.10 (ŚR) 17:00
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
  Faktyczny Dom KulturyFaktyczny Dom Kultury
 • 24.10 (ND) 23:59
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Zgłoś projekt
  OnlineOnline
 • Zdjęcie przedstawiające widok wystawy. Osoba odwrócona tyłem do obiektywu patrzy na zdjęcia wiszące w dużej ramie. Obok zdjęć wiszą liternicze plakaty wystawy z 1987 roku
  27.10 (ŚR) 18:00
  Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
  Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta