Odbicia opresji
Oprowadzanie autorskie oraz spotkanie z Natalią Barczyńską i Martą Zgierską

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Na wystawie Marty Zgierskiej Ze wszystkich stron prezentowane są jej fotografie z różnych cykli, w których artystka porusza między innymi problematykę traum, słabości i napięć, pochodzących z różnych źródeł.

Natalia Barczyńska będzie rozmawiać z artystką o zjawiskach opresji i o tym, jak ciało zapamiętuje i przetwarza traumatyczne doświadczenia. Prace Marty Zgierskiej staną się tłem do szerszego dyskursu na temat znaczenia śladu i ucisku, granic między wnętrzem a zewnętrzem oraz tego, jak objawiają się one w sztuce i świecie.

Poprzez stawianie siebie samej w roli podmiotu artystka dotyka nie tylko zjawisk opresji intymnej i bezpośredniej, ale także społecznej. W kontekście współczesnych zagrożeń skóra staje się granicą – miejscem odbić zewnętrznych czynników i doświadczeń. Prace Marty Zgierskiej mogą stanowić także katalizator dyskusji na temat problemów estetyzacji, zjawiska doliny niesamowitości oraz relacji ciała (jako kolektywnej tkanki) i natury


Natalia Barczyńska, kuratorka, producentka i koordynatorka wydarzeń artystycznych. Pierwsze projekty realizowała w BWA Wrocław i w ramach kolektywu TakJakbyGrupa. Ma na swoim koncie projekty kuratorskie w Brukseli, m.in. w iMAL, Center for digital cultures and technology, Extra City Kunsthal, Cloud 7, program rezydencji artystycznych dla Komplot. Absolwentka Curatorial Studies na KASK & Conservatorium w Gandawie. Związana z Krupa Gallery i Krupa Art Foundation. Obrona pracy dyplomowej pod tytułem Skóra jako przestrzeń kontaktu i zmiany (pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Markowskiej) zapoczątkowała jej poszukiwania w obszarze sztuki zaangażowanej społecznie i haptycznych aspektów kuratorstwa.

Marta Zgierska, artystka wizualna. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, filologię polską oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktualnie doktorantka tej uczelni. Jej debiutancki cykl Post zdobył prestiżową nagrodę Prix HSBC pour la Photographie w Paryżu (2016). Redaktorka naczelna magazynu „Postmedium”. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań. Pracuje z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią. Obecnie zgłębia temat  słabości i wycofania, poszukując sposobu na opisanie alternatywnych wrażliwości w kontekście nadmiaru bodźców i rosnącego wyczerpania społeczeństwa.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 28.07 (ND) 10:00
    Piknik pod Zachętą: premiera zina „nie widać mnie” nr 3
    Spotkanie z Plenum Osób Opiekujących Się
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 28.07 (ND) 12:15
    Знайомимося з Захентою!
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 02.08 – 04.08.2024
    Ciało wiosny. Laboratorium performatywne
    Warsztaty dla osób od 16 roku życia bez względu na stopień sprawności
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.08 (CZW) 12:15
    Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
    Otwarte warsztaty dla młodzieży i dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (SOB) 12:15
    Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
    Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.08 – 24.08.2024
    WARSZAWSKIE SYRENKI
    Strzeż się głosu bosko śpiewających syren!
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.08 (SOB) 12:15
    Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
    Otwarte warsztaty dla dzieci
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta