Od obrazowania analogowego do przełomu cyfrowego. Kilka uwag na temat dyskursów o fotografii.
Wykład Tomasza Ferenca z cyklu „Sztuka i filozofia”

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Przedmiotem wykładu będą wiodące „stare” i „nowe” dyskursy o fotografii. Cezura, która je do pewnego stopnia umownie rozgranicza, to koniec lat 80. i początek lat 90. XX wieku, czyli okres popularyzacji fotografii cyfrowej oraz coraz szybsze upowszechnianie się telefonii komórkowej i Internetu. Obok zmian technologicznych, kulturowych i społecznych, do rozwoju dyskursów o fotografii przyczynił się także wzmożony teoretyczny namysł nad medium fotograficznym. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w wielu przypadkach „stare” i „nowe” dyskursy nie stoją wobec siebie w opozycji, a stanowią raczej kontinuum, w którym następuje stopniowa zmiana. W trakcie wykładu zostaną poruszone takie zagadnienia jak historia, estetyka oraz ontologia fotografii („stare” dyskursy) oraz demokratyzacja, globalizacja i dematerializacja („nowe” dyskursy).

 

Tomasz Ferenc — pracuje w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji UŁ, wykłada w łódzkiej PWSFTviT. Jego zainteresowania koncentrują się na społecznych światach sztuki, szeroko rozumianych badaniach kultury wizualnej oraz na problematyce emigracyjnej. Autor książek: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004), Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Dennis. Biographical story of an American (2014). Sporadycznie działa jako kurator wystaw i uczestnik projektów fotograficznych.

Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger

Na kolejne wykłady zapraszamy we wrześniu 2017

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Gordon Parks: Aparat to moja broń
  Od obrazowania analogowego do przełomu cyfrowego. Kilka uwag na temat dyskursów o fotografii. Wykład Tomasza Ferenca z cyklu „Sztuka i filozofia”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie sali wystawowej. Na kubikach stoją trzy rzeźby w różnych stylach, wykonane z różnych materiałów
  26.02 (PT) 12:00
  Indywidualności polskiej rzeźby
  Wykład online Barbary Dąbrowskiej z cyklu „Patrzeć/zobaczyć. Spotkanie dla dorosłych 60+”
  Online | ZOOMZOOM
 • 28.02 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Obrazy typograficzne
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • Czarnobiały, abstrakcyjny rysunek z wklejoną fotografią przedstawiającą fragment lasu: pnie drzew i ściółkę.
  28.02 (ND) 16:00
  Mapa skarbów
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • zdjęcie fragmentu rzeźby. Realistycznie wyrzeźbiona głowa młodej kobiety z rozwianymi włosami
  28.02 (ND) 16:00
  Postać jako inspiracja
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie: na fioletowym tle kolorowe sznurówki - granatowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone; ułożone spiralnie, przypominają wir albo tarczę celowniczą. Kilka z nich rzuconych niedbale na wierzch, zaburza regularność wzoru.
  28.02 (ND) 23:59
  Konkurs Europe Beyond Access
  OnlineOnline