19 października 2019, godz. 15:00
sobota

O patrzeniu na ludzką różnorodność i jej postrzeganiu
Seminarium poświęcone analizie filmu „Sanctuary”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zapisy przez formularz zgłoszeniowy

Podczas prowadzonego przez dr Katarzynę Ojrzyńską seminarium poddamy analizie film „Sanctuary” („Schronienie”, reż. Len Collin, 2016). Ten wielokrotnie nagradzany obraz przyczynił się w znaczący sposób do istotnej zmiany w irlandzkim prawie karnym, które do niedawna znacznie ograniczało prawo osób z niepełnosprawnością intelektualną do podjęcia współżycia seksualnego. W jaki sposób film Collina przełamuje pewne stereotypy dotyczące niepełnosprawności intelektualnej? W jaki sposób kształtuje nasze postrzeganie postaci oraz samych aktorów? Omówimy również obecne w obrazie wątki parodystyczne i karnawałowe, podejmiemy historie jego twórców oraz historię aktywizmu osób niepełnosprawnych w Irlandii.

Fragmenty filmu w języku angielskim.

Trailer filmu Sanctuary

Dr Katarzyna Ojrzyńska badaczka zajmująca się studiami o niepełnosprawności, dramatem, teatrem oraz studiami irlandzkimi. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie od kilku lat wprowadza elementy kulturowych studiów o niepełnosprawności do programu nauczania anglojęzycznej literatury i kultury. Jest autorką monografii “Dancing As If Language No Longer Existed”: Dance in Contemporary Irish Drama (Peter Lang 2015) oraz tłumaczką książki Rosemarie Garland-Thomson Gapienie się, czyli o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, która ukaże się w tym roku nakładem Fundacji Teatr 21.

Wykład i seminarium współorganizowane przez Teatr 21 w związku z sezonem Gap się! realizowanym w ramach Centrum Sztuki Włączającej.

Finansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Formularz zgłoszeniowy
Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 24.01 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Zieleń utrwalona. Teresa Murak na wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 24.01 (ND) 16:00
  Czy sztuka ma zapach?
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • 24.01 (ND) 16:00
  Po co nam pomniki?
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • opis ALT: Przestrzeń wystawy. Na białych ścianach zdjęcia i rysunki w ramach. Na podestach na środku przestrzenne makiety. Sala jest wypełniona ludźmi.
  27.01 (ŚR) 17:00
  Wokół medium
  Spotkanie online z cyklu „Sztuka dostępna dla niewidomych”
  Online | ZOOMZOOM