Noc Muzeów 2017 w MPZ
Wieczór z zespołem Guiding Lights w przestrzeni wystawy Zofii Gramz

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

godz. 20: koncert
cały wieczór: ścieżka muzyczna do wystawy zebrana przez zespół

Koncert Guiding Lights w przestrzeni wystawy Zofia Gramz. Skąd się biorą myśli. Po nim zapraszamy do zwiedzania ekspozycji, której towarzyszyć będzie ścieżka dźwiękowa ułożona przez muzyków. Nawiązując do metody pracy Gramz, przedstawią oni muzyczny zestaw, który zainspirował ich do skomponowania piosenek.

GUIDING LIGHTS: Joanna Świderska — bas, głos; Łukasz Ciszak — gitara, głos; Piotr Mączkowski — perkusja

Zespół powstał w listopadzie 2015 roku. „Początek Guiding Lights był inny, niż [...] w przypadku typowych zespołów, gdzie najpierw jest zespół, a potem piosenki — u nas ta kolejność była odwrócona — pracowaliśmy na w miarę dobrze dopracowanym materiale. Natomiast nowe kompozycje, które gramy teraz na koncertach, już w pełni są dziełem zespołu. Naszą motywacją wtedy i teraz jest granie dobrych, szybkich piosenek. Wszyscy jesteśmy fanami zespołów, które niekoniecznie były znane i sławne, ale miały dobre piosenki i właśnie za nie się je szanuje i pamięta” — tłumaczą muzycy.

Guiding Lights opisują swoją muzykę jako „primate punk” i motyw człekokształtnych przewija się przez ich twórczość już od jakiegoś czasu, co można zaobserwować nie tylko na przykładzie tytułów piosenek, ale również na okładce płyty New Ways to Feel Bad. „Małpy człekokształtne są prywatną obsesją gitarzysty i wokalisty Łukasza Ciszaka, który czytać uczył się na komiksach o Tytusie. Gdyby ta mania nie została w porę powstrzymana, to zespół nazywałby się Other Apes. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, w jak zły sposób traktuje się małpy człekokształtne, np na ginącą populację orangutanów lub laboratoryjne szympansy z New York Blood Center, porzucone na wyspie u wybrzeża Liberii — jeden z nich jest na naszej okładce. Co do »primate punk« i »chimpanzee violence« to takie nieśmieszne żarty z etykietek — można przykładowo interpretować je w taki sposób, że jest to punk/power violence grany przez człekokształtne. Tak naprawdę często określamy się jako »normcore« i »garage folk« — bo gdyby zabrać nam przestery, brzmielibyśmy jak antyfolkowe zespoły z początku lat 90. I mogłoby się wydawać, że każda piosenka to próba napisania Dear Catastrophe Waitress” — wyjaśniają sprawę członkowie Guiding Lights.

Większość melodii i tekstów do piosenek z New Ways to Feel Bad była gotowa jeszcze przed powstaniem zespołu, ale dopiero na próbach, kiedy Asia (bas, wokal) i Piotrek (perkusja) wnieśli swoje pomysły i umiejętności, piosenki zaczęły brzmieć, tak jak powinny — głośno i szybko. „Materiał ćwiczyliśmy intensywnie: zaczęliśmy próby w połowie listopada, a w kwietniu byliśmy już gotowi do nagrywania. Chcieliśmy, żeby całość brzmiała raczej szorstko i nie była »ulizana«, ale też żeby brud i niedoskonałości wynikały ze świadomej decyzji, a nie słabego nagrania” — mówi Łukasz.

(z materiałów prasowych Instant Classic)

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 21.04 – 18.06.2017
  Skąd się biorą myśli?
  Zofia Gramz

  Na wystawie Skąd się biorą myśli? w Miejscu Projektów Zachęty Zofia Gramz przedstawia podsumowanie rocznego projektu badawczo-artystycznego, kiedy to rysowała i poddawała się autoanalizie, próbując odnaleźć motywy, które zainspirowały każde z dzieł. Rysunki powstawały spontanicznie, bez namysłu, na drodze improwizacji, a źródeł artystka szukała już po ich stworzeniu.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)