Networking 2.0.
Ramona de Barbaro i Aleksandra Borys

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, godz.16-19

Networking to sieci niestabilnych relacji między ciałami i obiektami. Głównymi aktorami pracy Ramony de Barbaro i Aleksandry Borys są rzeczy znajdujące się najniżej w galeryjnej hierarchii — zalegające w magazynach i pomieszczeniach technicznych, porzucone w podziemiach pozostałości po wystawach i dziełach. Jednak praca Networking 2.0 nie jest próbą nadania im drugiego życia, lecz wsłuchania się w życie, które już w nich jest. Rzeczy te mają swoją historię i swoje duchy/dusze. Ich choreografie posiadają własny rytm i własną dramaturgię, które wymagają od nas innych trybów postrzegania.

Ramona de Barbaro urodziła się w 1984 w Warszawie. Jako dziecko trenowała łyżwiarstwo figurowe oraz gimnastykę artystyczną. W wieku 11 lat przeprowadziła się do Kanady, gdzie uczęszczała m.in. do École National de Cirque w Montrealu. W wieku 19 lat przeniosła się z powrotem do Europy, gdzie kontynuowała naukę sztuki cyrkowej w Szampanii w Centre National des Arts du Cirque. Po zdobyciu dyplomu współpracowała z Compagnie HelioTroPion. W wieku 29 lat zdecydowała się zmienić bieg kariery i zdała na wydział rzeźby prestiżowej Royal College of Art w Londynie. Po zdobyciu tytułu magistra sztuki wróciła do Polski, aby podjąć pracę listonoszki, co traktuje jako praktykę rzeźbiarską.

Aleksandra Borys pracuje na polu choreografii, ekologii, astronomii, astrologii i kosmologii. Ukończyła kierunek MA Art and Science w Central Saint Martins — University of the Arts w Londynie, BA performer w Codarts — University of Arts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Panstwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. W swojej praktyce artystycznej prowadzi badania nad relacją Ziemi, człowieka, wszechświata, zarówno na poziomie naukowym, jak i kulturowym. W 2015 roku otrzymała stypendium badawcze Grażyny Kulczyk na badania z zakresu art and science, a w 2019 stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację poszukiwań, tym razem w odniesieniu do polskich kręgów kamiennych i kosmologii z nimi związanej.
www.aleksborys.com

Mary Szydłowska, choreografka i performerka, obecnie studentka PARTS — Performing Arts Research and Training Studios w Brukseli. Absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Swoją praktykę ruchową rozpoczęła w latach 2010–2012 w krakowskich klubach Krzysztofory i Bomba. Stypendystka School of New Dance Developement w Amsterdamie, Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation oraz uczestniczka kursu choreografii eksperymentalnej kolektywu Centrum w Ruchu. Jako performerka i choreografka współpracowała m.in. z Izą Szostak, Anną Karasińską, Renatą Piotrowską-Auffret. Zajmuje się wideodokumentacją praktyk choreograficznych we współpracy m.in. z Fundacją Burdąg i Zachętą — Narodową Galerią Sztuki.

koncept: Aleksandra Borys i Ramona de Barbaro
wykonanie: Aleksandra Borys, Ramona de Barbaro, Mary Szydłowska i obiekty przechowywane w magazynach Zachęty

Kolejne daty performansów:

1.09 (niedziela) godz. 16–19

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.07 – 22.11.2019
  Projekt X

  Projekt X to performatywna wystawa, która wykorzystuje potencjał luk przestrzennych i czasowych w pracy instytucji. Przez cztery miesiące w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów, dla których kluczowe jest budowanie zaangażowania widza.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 28.03 (SOB) 17:00
  Saturday ArtWalk Online: Videotapes. Early Video Art (1965–1976)
  Oprowadzanie w języku angielskim
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 29.03 (ND) 12:15
  Polski artystyczny kontekst twórczości Ahmeda Cherkaoui
  Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Ahmed Cherkaoui w Warszawie”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty