Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy

brak miejsc 
 

warsztaty dwudniowe
 

19 lipca 2024 (piątek)
godz. 17 (Zachęta)

20 lipca 2024 (sobota)
godz. 14 (plener + Zachęta)

czas trwania: ok. 4 godz.
koszt: bezpłatne
maksymalna liczba uczestników: 20

Warsztat queerowej ekologii, podczas którego naszym źródłem wiedzy będą rośliny inwazyjne, przede wszystkim nawłoć kanadyjska. Rośliny pomogą nam zobaczyć siebie jako część ekosystemu, a następnie przepracować kategorie takie jak gniew, inwazyjność, obcość.

Zastanowimy się nad tym, jak transformować, przeszczepiać, przesadzać, przekształcać, mutować i kompostować gniew. Skupimy się na więziach międzyludzkich i międzygatunkowych i pozwolimy, aby to one nami powodowały podczas odkrywania możliwości, jakie daje tworzenie ludzko-roślinnej wspólnoty. 

W ramach wspólnotowych praktyk ruchowych sprawdzimy, jak nasze ciała mogą się łączyć, korzystając z gniewu jako zasobu energii. Będzie czas na rozmowę, doświadczanie siebie w przestrzeniach zewnętrznych, zabawę i wspólne oddychanie.

Warsztat zaprasza do przyjrzenia się sobie za pośrednictwem roślin. Jak możemy dzięki nim myśleć i wyobrażać sobie rzeczywistość? Jak możemy razem z nimi współtworzyć świat?


Liliana Zeic (ona/jej) — artystka wizualna, queerowa feministka, doktora sztuki. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem, tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności w konkursie Spojrzenia 2019 — Nagroda Deutsche Bank. Jej prace pokazywane były na ponad 140 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, znajdują się w kolekcjach publicznych, takich jak m.in. Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mieszka w Warszawie. Reprezentowana przez galerię lokal_30. Pod nazwiskiem Liliana Zeic tworzy od lutego 2021 roku.

Filip Kijowski (on/jego) — performer, improwizator i tancerz. Pomysłodawca i założyciel queerowej Biblioteki Azyl w lubelskiej Galerii Labirynt. Facylitator wielu procesów warsztatowych. W zależności od kontekstu bada czynniki sprzyjające tworzeniu ucieleśnionej wspólnotowości. Studiuje MA Dance: Participation, Communities, Activism w The Place — London Contemporary Dance School. Pokazywał swoje prace m.in. w Bangkok Art and Cultural Centre, Galerii Narodowej w Pradze, Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki, HER DOCS, na Biennale Sztuki Współczesnej w Örebro (Szwecja) i Rebel Art Space w Bangkoku. Prowadził warsztaty wokół szeroko pojętych działań choreograficznych zaangażowanych społecznie, m.in w Central Saint Martins i University of Roehampton w Londynie, University of Dhaka, Uniwersytecie Karola w Pradze, Domu Utopii w Krakowie i Queer Circle w Londynie. 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 08.06 – 15.09.2024
  Łzy szczęścia

  Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 13.07 (SOB) 12:15
  Tajemnice żywiołów
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • kolorowe zdjęcie; kadr na tekturową tyflografikę rzeźby PIRAMIDA ZWIERZĄT Katarzyny Kozyry, w tle oryginalne dzieło: Instalacja złożona z wypreparowanych ciał czterech zwierząt, stojących jedno na drugim: na dole brązowy koń, na nim beżowy pies, rudy kot
  13.07 (SOB) 12:30
  Sztuka dostępna
  Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 14.07 (ND) 12:15
  Знайомимося з Захентою!
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 14.07 (ND) 14:15
  Niedzielne oprowadzanie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 18.07 (CZW) 16:30
  Nenufars of Ludwig Mies van der Rohe and Lilly Reich. On restoring water plants for architecture
  Ivan Blasi in conversation with Centrala group
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.08 (CZW) 12:15
  Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.08 (SOB) 12:15
  Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 24.08 (SOB) 12:15
  Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta