Muzyka znaleziona w „Finnegans Wake”
Spotkanie z Krzysztofem Bartnickim i Wojciechem Kucharczykiem oraz koncert

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Gdy wsłuchamy się — a nie wczytamy — w tekst Finnegans Wake, James Joyce ukaże się nam jako muzyk. Muzyk niezwykły, który nie tylko zakodował w swojej powieści setki (!) utworów innych kompozytorów (w tym utworów powstałych po jego śmierci!), ale i… zrobił to bezwiednie. Krzysztof Bartnicki i Wojciech Kucharczyk przedstawią próbki tej twórczości, obecne w niej motywy bardzo polskie i bardzo współczesne oraz wyjaśnią, w jaki sposób można je odkrywać.

Krzysztof Bartnicki (ur. 1971 w Opolu) — polski tłumacz, słownikarz, laureat Nagrody „Literatury na Świecie”, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 roku przedstawił Finneganów tren — pierwsze pełne spolszczenie powieści Finnegans Wake Jamesa Joyce'a, wraz ze zbiorem wariantów tłumaczenia Finneganów bdyn. W 2014 opublikował Finnegans _ake (partyturę suity Eis-dur Jamesa Joyce'a) oraz Da Capo al Finne (przekład Finnegans Wake na kryptogram muzyczny). W duecie z Marcinem Szmandrą ukończył Finnegans Meet (przekład Finnegans Wake na kod werbowizualny). Reprezentuje zachowującego anonimowość autora Prospektu emisyjnego (utworu zgłoszonego do Paszportów Polityki w 2010). Spolszczył i opatrzył przypisami Fu wojny — starochińskie teksty o wykorzystaniu sztuki wojennej w przekładzie literackim.

Wojciech Kucharczyk (ur. 1969)— muzyk, działacz. Od wielu lat stara się złamać granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo innych projektów. Koncertował w wielu europejskich miastach, ale także m.in. w Nowym Jorku, Atlancie, Miami, Mexico City, Biszkeku. Prace wizualne wystawiał w nie mniej tzw. egzotycznych miejscach, nawet w Betlejem w Palestynie. Mieszka w Skoczowie. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik Musik. Gra/ł w zespołach The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals, HWDJazz, Iron Noir, oHUHo, współtworzył również z Felixem Kubinem TerriTerrorTorium. Od początku 2013 występuje solowo pod własnym nazwiskiem. Od 2014 zajmuje się też muzyczną działalnością kuratorską, m.in cykle GRA/GRA/nica w Cieszynie, scena Carbon/FTNM Katowice i inne. Chce kiedyś zamieszkać gdzieś daleko, w ciepłym miejscu. Lubi Słońce. Ogrodnik.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 04.02 – 23.04.2017
  Życie. Instrukcja
  Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca

  Wystawa Życie. Instrukcja — łącząca różne dyscypliny twórcze — gromadzi prace i autorów, dla których istotne jest myślenie przez klasyfikację, upodobanie do rygorów formalnych czy też tworzenie złożonych narracji. Ekspozycja dzieli się na cztery części: ludyczną, socjologiczną, fabularną i autobiograficzną. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 02.12 – 04.12.2021
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Konferencja
  OnlineOnline
 • widok wystawy. U góry duża projekcja na której widać twarz chłopca. W dolnej częsci widać trzy osoby oglądające film oraz wiszące na ścianach dzieła sztuki. Fragment jednej ze ścian pomalowana jest na intensywny seledynowy kolor.
  05.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 05.12 (ND) 12:30
  Podróż po Japonii
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.12 (ŚR) 18:00
  Czesław Bielecki. ArchiKod
  Premiera książki i spotkanie z autorem
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 09.12 (CZW) 18:00
  Europa
  Pokaz filmu i dyskusja
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 11.12 (SOB) 14:00
  Spojrzenia 2021: Krzysztof Maniak
  Archiwum spacerów
  Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
 • 12.12 (ND) 12:30
  Rodzinna Chanuka 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 15.12 (ŚR) 23:59
  Spojrzenia 2021: Jana Shostak
  Autoresponder / Samoodpowiadacz
  OnlineOnline