Muzyka – Hałas – Cisza
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Warsztaty dla dorosłych w języku hiszpańskim towarzyszące projektowi Historie ucha
Muzyka – Hałas – Cisza
Historie uchato projekt skłaniający do przemyśleń o świecie otaczających nas dźwięków. Muzyka jest tu główną bohaterką, lecz trudno nie dostrzec też roli ciszy i hałasu – wciąż rosnącej w muzyce XX i XXI wieku.
Jaki jest sens i wartość muzyki, dźwięku i ciszy? Co cisza znaczy? Czy na pewno istnieje? Jaki wpływ mają na nas muzyka, dźwięki, cisza ? Czy muzyka jest abstrakcją? Czy malarstwo może jakoś brzmieć? Czy jesteśmy świadomi świata dźwięków, które nas otaczają?
Dyskusja o muzyce i ciszy oraz ich wpływie na naszą duszę toczy się od czasów Pitagorasa. Jednym z pierwszych kompozytorów, który uczynił ciszę najważniejszą w swoim utworze był John Cage (jego twórczość wywiera wpływ na muzykę naszych czasów, widoczny np. w dziełach Marka Baina czy Jacoba Kirkegaarda).
W trakcie warsztatów będziemy dyskutować o pojęciu ciszy i jego interpretacjach. Omówimy prace na wystawie i przeprowadzimy ćwiczenia praktyczne: słuchanie muzyki, czytanie tekstów związanych z muzyką, dyskusje o definicji muzyki, dźwięku i ciszy oraz ich roli w historii muzyki i estetyki.
czas trwania: 1,5 godz.
prowadzenie: Inés Ruiz Artola
warsztaty w cenie biletu na wystawę
-
18.03 – 15.05.2011Historie ucha
Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
Czy dźwięk można zobaczyć?
Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta