Modernizacja architektury: materiał, konstrukcja i polityka
Oprowadzanie online Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej

Facebook Zachęty
wstęp wolny

08

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Architektura modernizmu powszechnie utożsamiana jest z formalnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami wprowadzanymi w ikonicznych realizacjach awangardowych architektów XX wieku. Modernizacja w architekturze była jednak zjawiskiem znacznie bardziej wielowątkowym i niejednorodnym. Przemiany, którym poddana była architektura minionego wieku, dotknęły bowiem nie tylko formę budynków, ale także dyscyplinę architektury, wraz z jej znaczeniem dla polityki i ekonomii. Ta bogata i mniej dyskutowana historia nowoczesności w architekturze stanowić będzie tło dla oprowadzania Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej. Oprowadzanie przybliży uczestnikom architektoniczne i historyczne odniesienia rzeźb artystki, aby zastanowić się na nad zawartym w nich obrazem nowoczesności. Obok znanych postaci architektów zostaną zatem przywołani inżynierowie i robotnicy, a projektowanie nowoczesnej formy budynku skontrastowane z inżynierią i ekonomią materiałów, z których budynki te były budowane.

Adam Przywara jest doktorantem w Manchester Architecture Research Group na Uniwersytecie Manchesteru. Jego projekt doktorski dotyczy ekonomii i znaczenia ruin, gruzów i materiałów budowlanych w odbudowie Warszawy lat 1945–1949. W szerszej perspektywie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii budownictwa i materialności architektury w kontekście wojen i zmian politycznych w XX wieku. Był współkuratorem wystawy Do zobaczenia po rewolucji! w Galerii Arsenał w Białymstoku; rezydentem Bauhaus Lab 2018 w Dessau; asystentem przy wystawie documenta 14 w Atenach i Kassel, a także organizotorem warszawskiego BETON Film Festival. O architekturze i sztukach wizualnych na stałe pisze m.in. dla magazynu SZUM i NN6T.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Monika Sosnowska
  mediateka / audio
  Monika Sosnowska
  Modernizacja architektury: materiał, konstrukcja i polityka. Oprowadzanie online Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 29.10 (CZW) 18:00
  Zbliżenia. Szkice o polskich artystach
  Promocja książki Andy Rottenberg
  FacebookFacebook
 • 18.11 (ŚR) 18:00
  Świadome ciało
  Autorskie oprowadzanie online Michaliny Izert po wystawie Joanny Piotrowskiej
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 26.11 – 28.11.2020
  Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu
  Konferencja
  Online | FacebookOnline | Facebook