8 października 2020, godz. 17:30
czwartek

Modernizacja architektury: materiał, konstrukcja i polityka
Oprowadzanie Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru na pół godziny przed oprowadzaniem

Architektura modernizmu powszechnie utożsamiana jest z formalnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami wprowadzanymi w ikonicznych realizacjach awangardowych architektów XX wieku. Modernizacja w architekturze była jednak zjawiskiem znacznie bardziej wielowątkowym i niejednorodnym. Przemiany, którym poddana była architektura minionego wieku, dotknęły bowiem nie tylko formę budynków, ale także dyscyplinę architektury, wraz z jej znaczeniem dla polityki i ekonomii. Ta bogata i mniej dyskutowana historia nowoczesności w architekturze stanowić będzie tło dla oprowadzania Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej. Oprowadzanie przybliży uczestnikom architektoniczne i historyczne odniesienia rzeźb artystki, aby zastanowić się na nad zawartym w nich obrazem nowoczesności. Obok znanych postaci architektów zostaną zatem przywołani inżynierowie i robotnicy, a projektowanie nowoczesnej formy budynku skontrastowane z inżynierią i ekonomią materiałów, z których budynki te były budowane.

Adam Przywara jest doktorantem w Manchester Architecture Research Group na Uniwersytecie Manchesteru. Jego projekt doktorski dotyczy ekonomii i znaczenia ruin, gruzów i materiałów budowlanych w odbudowie Warszawy lat 1945–1949. W szerszej perspektywie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii budownictwa i materialności architektury w kontekście wojen i zmian politycznych w XX wieku. Był współkuratorem wystawy Do zobaczenia po rewolucji! w Galerii Arsenał w Białymstoku; rezydentem Bauhaus Lab 2018 w Dessau; asystentem przy wystawie documenta 14 w Atenach i Kassel, a także organizotorem warszawskiego BETON Film Festival. O architekturze i sztukach wizualnych na stałe pisze m.in. dla magazynu SZUM i NN6T.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta