17 października 2020, godz. 16:00
sobota

Miejski targ
Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc

Miejski targ: przestrzeń handlowa, społeczna, komunikacyjna

W ramach programu towarzyszącego wystawie Moniki Sosnowskiej zapraszamy na trzy sobotnie spacery architektoniczne po Warszawie prowadzone przez Annę Cymer.

Od połowy XIX wieku sercem warszawskiej Pragi był Bazar Różyckiego. Targ pełnił rolę o wiele ważniejszą niż tylko handlowa — był miejscem spotkań, wymiany myśli, działań społecznych, integracji. Podupadł, gdy jego rolę przejęły centra handlowe, teraz przechodzi rewitalizację, mającą przywrócić mu znaczenie. Czy te działania okażą się skuteczne? Ale nie tylko „Różyc” na Pradze odcisnął handlowe piętno. Okolice Stadionu Dziesięciolecia (jednej z najbardziej rewolucyjnych koncepcji architektonicznych dwudziestowiecznej Polski) w latach 90. stały się wielokulturowym tyglem, bo działający tu Jarmark Europa wykraczał daleko poza funkcję bazaru. Dekadę temu teren przeszedł kolejną radykalną przemianę: zniknął Jarmark, a subtelny, ekologiczny, nowoczesny Stadion Dziesięciolecia zastąpiła narzucająca się, dosłowna, wyabstrahowana z otoczenia bryła Stadionu Narodowego. Przy okazji tych przemian stolica „odzyskała” natomiast modernistyczne arcydzieło w niewielkiej skali: przez lata ukrytą wśród straganów i zaniedbaną stację kolei średnicowej Warszawa – Stadion. Okolica wciąż posiada relikty kolejnych etapów tych przemian. Na ile oddziałują one dziś i jaki zostawiły ślad?

Anna Cymer — historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki  Architektura w Polsce 1945–1989.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.07 – 25.10.2020
    Monika Sosnowska

    Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Miejski targ
    mediateka / filmy
    Miejski targ
    Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Ujęcie z filmu w PJM; zbliżenie na kobietę z długimi włosami i mężczyznę w czapce z daszkiem; oboje ubrani na czarno, w okularach; stoją na reprezentacyjnych schodach Zachęty. Mężczyzna ma uniesione ręce, miga. W tle, u szczytu schodów, klasyczna rzeźba ok
    06.02 (CZW) 18:00
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Dyskusja
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.02 (PT) 16:00
    Otwarta pracownia: Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią
    Warsztaty z cyjanotypii dla licealistów
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 08.02 (SOB) 17:00
    Sajat-Nowa
    Projekcja filmu i wprowadzenie Tarasa Gembika i Joanny Kordjak
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 13.02 (CZW) 18:00
    Otwarta pracownia: Od koncepcji do odbitki
    Warsztaty z linorytu dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.02 (PT) 16:00
    Obrazy ze snów. Otwarty warsztat z surrealizmu
    warsztaty dla uczniów (7-14 lat)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta