Michele Rizzo "Higher xtn.". Performans
Inauguracja "Projektu X"

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

HIGHER xtn. — dzieło stanowiące adaptację eksperymentalnego spektaklu HIGHER wyreżyserowanego przez Michele’a Rizzo w 2015 roku — bada potęgę tańca, skupiając się na klubie nocnym stanowiącym zarówno miejsce budowania wspólnoty, jak i radykalnej autoekspresji. Artysta czerpie inspirację z prac Julii Kristevy dotyczących teorii tańca, a w szczególności jej przekonania o tym, że czynność ta jest w stanie przyspieszać proces transhumanizacji — wspomaganego technologicznie zwiększania możliwości człowieka do stanu wykraczającego poza jego istniejące ograniczenia fizyczne i intelektualne.

Artysta zwraca uwagę na fakt, że bywalcy klubów często określają je mianem świątyń i uważają za bezpieczne środowisko, w którym mogą w pełni wyrazić siebie, bez obawy o osądzanie ze strony innych ludzi. Taniec w spektaklu HIGHER xtn. podkreśla oczyszczającą i przemieniającą siłę muzyki techno, której powtarzalne rytmy mogą tymczasowo oderwać tancerzy od poczucia samych siebie poprzez wywołanie stanu transu. Rizzo sądzi, że ten proces pozwala im doświadczać swojej tożsamości w formie „rzeźby, którą mogą dowolnie formować”.

Artysta wierzy także, że kultura klubowa sprzyja intymności publicznej poprzez zachęcanie do kolektywności, jednocześnie umożliwiając jednostkom z różnych środowisk odkrywanie swoich własnych tożsamości. W klubie nocnym tancerze i tancerki wyrażają siebie na poziomie indywidualnym, będąc równocześnie częścią masy ludzkiej w ruchu. Każdy z tancerzy i każda z tancerek staje się zarówno podmiotem i przedmiotem, postrzegającym i postrzeganym przez innych. Nieustannie ustalając granice pomiędzy byciem sobą i częścią zbiorowości. 

koncepcja i choreografia: Michele Rizzo
ścieżka dźwiękowa: Lorenzo Senni
tancerze: Michele Rizzo, Max Göran, Charlie Laban Trier, Antonia Steffens, Arad Inbar
produkcja: DANSCO
podziękowania: Muzeum Stedelijk/SNDO / ICK / Mondriaan Fonds / Prins Bernhard Cultuur Fonds

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.07 – 22.11.2019
  Projekt X

  Projekt X to performatywna wystawa, która wykorzystuje potencjał luk przestrzennych i czasowych w pracy instytucji. Przez cztery miesiące w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów, dla których kluczowe jest budowanie zaangażowania widza.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 17.01 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Jerzy Jarnuszkiewicz. Przedmioty, pomniki, rzeźby i medale
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • betonowa, okrągła donica w kolorze żółtym i niebieskim. w donicy zasadzona jest jest mały iglak
  17.01 (ND) 16:00
  Rzeźba i żywioły
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • zdjęcie instalacji. Na metalowym, czerwonym stojaku rozwieszony jest materiał w kolorową kratę, przypominający koc
  17.01 (ND) 16:00
  Przestrzeń jako rzeźba
  Warsztaty dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM