Marek Sobczyk: „muzeum” w cudzysłowie. Promocja książki

Księgarnia Artystyczna Zachęty
wstęp wolny

W spotkaniu wezmą udział: dr Mateusz Falkowski (Zakład Badań Filozoficznych nad Kulturą UW), dr Piotr Rypson (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz Marek Sobczyk. Rozmowę poprowadzi Hanna Wróblewska (Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki).

Książka Marka Sobczyka jest kolejną jego realizacją z cyklu „muzeum” i swoistym podsumowaniem wieloletniego projektu, którego początkiem była akcja „Andrzej Wajda” w cudzysłowie, czyli dramat satyrowy odegrany dwukrotnie w 2004 roku w Gdańsku. W ciągu kolejnych 12 lat Sobczyk w cudzysłów brał dzieła m.in. Abakanowicz, Koonsa, Opałki, Wróblewskiego, Żmijewskiego, Kozyry, Sawickiej i wielu innych. Przy okazji kolejnych pokazów (w Małym Salonie Zachęty oraz po latach w Zachęcie i Galerii Arsenał w Poznaniu) artysta deklarował:

»„muzeum” w cudzysłowie to […] indywidulana odpowiedź na zjawisko gromadzenia kolekcji, tworzenia nowych miejsc zbiorów, muzeów, zatrudniania kuratorów, nakręcania maszynerii rynku dla potrzeb tworzących się kolekcji, jak również obszaru prezentowania kolekcji, wydawania opracowań«. (2006)

»Jeden artysta — „robiący” prace innych artystów, biorący ich w „cudzysłów” swojego opracowania. Jeden kurator, jeden dyrektor i wicedyrektor, jeden pracownik techniczny – to ta sama osoba«. (2016)

O „muzeum” w cudzysłowie  — o projekcie, dziełach, publikacji, o ideach i realizacjach, teorii i praktyce,  nadziejach i niespełnieniach rozmawiać z artysta będą: filozof towarzyszący mu od początku projektu, muzealnik — kurator zbiorów sztuki nowoczesnej MNW i autor galerii stałej sztuki XX i XXI wieku — oraz kuratorka pragmatyczka.

Obok zdjęć z obu pokazów „muzeum” w cudzysłowie publikację uzupełniają teksty autorstwa Waldemara Baraniewskiego, Mateusza Falkowskiego, Tomasza Fudali, Iwony Kurz, Marka Sobczyka, Andrzeja Szpindlera, Andrzeja Wajsa i Hanny Wróblewskiej.

Marek Sobczyk: „muzeum” w cudzysłowie, Fundacja Modern Art Means Modern Artists Language, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2018

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 05.12.2015 – 31.01.2016
  Marek Sobczyk
  „muzeum” w cudzysłowie

  Pierwszy pokaz „muzeum” w cudzysłowie Marka Sobczyka miał miejsce w Małym Salonie Zachęty w lutym 2006. Był to czas, kiedy krajobraz po „zimnej wojnie sztuki ze społeczeństwem” (cytując Zbigniewa Liberę) zaczynał powoli formować  się na nowo. Powstawały nowe instytucje. Nie tylko te, które miały wpływać na rynek sztuki, ale też te stymulowane przez oficjalną politykę kulturalną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Marek Sobczyk: „muzeum” w cudzysłowie. Promocja książki
  mediateka / audio
  Marek Sobczyk: „muzeum” w cudzysłowie. Promocja książki
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat teatralny
  29.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  Kulisiewicz. Succinct Beauty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta