Maraton z serialem „Tygrysy Europy”

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Tygrysy Europy (odcinki 1-5 z 11)
reż. Jerzy Gruza
produkcja TVP 1, Polska, 1999

Tygrysy Europy, serial inspirowany przełomową dekadą lat 90. — czasem transformacji ustrojowej i nowej rzeczywistości systemu kapitalistycznego, kiedy nowe fortuny powstawały równie szybko jak upadały. Serial obnaża kompleksy i ubóstwo intelektualne nowo powstałych elit — wizytówki raczkującego kapitalizmu. Film przedstawia perypetie nowobogackiej rodziny uwikłanej w szereg niejasnych interesów.  Bohaterowie mieszkają w rezydencji stylizowanej na zamek i żyją w kulcie pieniądza.

Serial zyskał miano kultowego za sprawą pewnych sprzeczności. Mimo słabego scenariusza, przerysowanej gry aktorskiej, drewnianych dialogów i humoru spod znaku „suchara” z perspektywy czasu jest spójny ideowo, czyli równie przaśny jak to, co obrazuje. Maraton z Tygrysami Europy to propozycja dla wytrwałych. Wydaje się, że dystans, który dzieli nas zarówno od premiery serialu, jak i czasów, o których opowiada, pozwala spojrzeć na wszystko świeżym okiem i śmiać się przez łzy. 

Jak pisze Jakub Socha w książce towarzyszącej wystawie: „Tygrysy Europy utwierdzają najprostsze prawdy i przypuszczenia — dawni dygnitarze to dzisiejsi bogacze, kto kiedyś był wożony wołgą, teraz jest wożony volvo. Ale równocześnie przyglądają się nadwiślańskiej rzeczywistości bez lęku i uprzedzenia. Nikt nie płacze nad upadkiem inteligenckiego etosu, nad kryzysem wartości. Gruza inaczej niż twórcy wielu filmów z tego okresu nie kopiuje estetyki amerykańskiego kina, nie wywija też bacikiem moralnej wyższości. Patrzy na zgliszcza starego świata i ten nowy, który wygląda jak dres z ortaliony, z ciekawością i na luzie. Inna sprawa, że ten luz jest trochę emerycki: serial niby testuje nową estetykę i nowe patenty — szybki montaż, eklektyczna muzyka — ale efekt jest raczej pocieszny”. 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.08 – 23.10.2016
    Bogactwo

    Wystawa jest próbą prześledzenia wizualnych reprezentacji bogactwa od lat 90, czasów transformacji i zachłyśnięcia się wizją szybkiego wzbogacenia się, przez rozczarowanie i upadek neoliberalnych idei do dziś. Dziś, kiedy bogactwo niejednokrotnie okazuje się fantazją, iluzją czy złudzeniem - „bieda jako nowe bogactwo” stało się hasłem i doświadczeniem generacyjnym, w którym ironia pozwala oswajać tęsknoty i lęki, ale jest też narzędziem do kwestionowania rzeczywistości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 04.01 (SOB) 17:00
    Prezentacja zina „Live, Laugh, Love”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 05.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 09.01 (CZW) 18:00
    Abakhan. Nomadyczna sztuka Eurazji
    wykład Doroty Jagody Michalskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny