Magdalena Ptasznik. Mikroklimaty II
Performans

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym

Mikroklimaty II: performans w 2 odcinkach, który odbędzie się w rzeczywistych i powołanych przez wyobraźnię (acz nie niemożliwych ) przestrzeniach galerii / można przyjść jednego dnia na dowolny odcinek lub dwa razy żeby poznać całą historię.

odcinek 1:

 • 21 sierpnia (środa), godz. 17 I 60 min PL
  lub
 • godz. 19 I 60 min PL, tłumaczenie PJM
   
 • 22 sierpnia (czwartek), godz. 17 I 60 min PL
  lub
 • godz. 19 I 60 min PL

odcinek 2:

 • 23 sierpnia (piątek), godz. 16 I 60 min PL
  lub
  godz. 18 I 60 min PL
   
 • 24 sierpnia (sobota), godz. 16 I 60 min PL
  lub
  godz. 18 I 60 min PL, EN

O projekcie Mikroklimaty II:

„W ramach rezydencji w Zachęcie będę pracować nad choreograficznymi performansami – oprowadzaniami po Zachęcie i pobliskich przestrzeniach publicznych. Przez trzy tygodnie będę podróżować po tych miejscach i poprzez praktyki choreograficzne eksplorować lokalne ekosystemy i materialne krajobrazy. Podejmę grę z możliwościami doświadczania środowiska – zaburzaniem perspektyw jego postrzegania oraz rozszerzaniem myślenia o nim poprzez powoływanie do życia elementów fikcyjnych.

Zapraszam do obserwacji mojej podróży. Praktykę choreograficzną będę podejmować codziennie w galerii i pobliskich przestrzeniach publicznych. Zapraszam do włączenia się w działania podczas warsztatów, podczas których, poruszając się i pracując z wyobraźnią, przetestujemy wybrane, rozwijane przeze mnie sytuacje.

Na zakończenie rezydencji zapraszam na serię oprowadzań poprzez różne aspekty doświadczenia przestrzeni, rozwarstwiających to, co pozornie jednowymiarowe, oczywiste. Realizowane w różnych miejscach i odmiennych wcieleniach performanse będą zdarzeniami zanurzonymi w czasie wykraczającym poza ich trwanie. Rozgrywać się będą w planie większych procesów – ludzkiego życia czy pozaludzkim wymiarze czasu materii i natury.

Mikroklimaty wprowadzają w przestrzeń publiczną element zabawy i wyobraźni oraz inną od codziennej obecność (nieutylitarną, nieekonomiczną, performatywną). Tymczasowo zawłaszczają przestrzeń dla niepoważnych celów”.

 • 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23,24 sierpnia, godz. 16-20, otwarta rezydencja
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.07 – 22.11.2019
  Projekt X

  Projekt X to performatywna wystawa, która wykorzystuje potencjał luk przestrzennych i czasowych w pracy instytucji. Przez cztery miesiące w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów, dla których kluczowe jest budowanie zaangażowania widza.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 22.05 (ŚR) 17:00
  Zdrowie psychiczne jako hiperobiekt, czyli potencjał terapeutyczny „Mrocznej ekologii” Timothy’ego Mortona
  Warsztaty dla osób dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.05 (ND) 14:00
  Za gór się słońce wznosi blade
  OPROWADZANIE KURATORSKIE ALEKSANDRY SKOWROŃSKIEJ
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-biały kadr z nagrania performansu, zadymiona przestrzeń, sylwetki tancerzy
  26.05 (ND) 19:00
  Hopecraft Ceremony. Performans Nataszy Gerlach
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta