M jak Malarstwo. Wykład dr Moniki Murawskiej z cyklu „Filozoficzne abecadło sztuki współczesnej”

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Malarstwo od początku swego istnienia stanowiło wyzwanie dla słowa. Filozofia starała się sprostać temu wyzwaniu, przekładając zmysłowy gest malarski na złożony język pojęć. Obrazy bowiem nie mówią. Wydaje się, że ich obecność staje się zaprzeczeniem siły słowa, którego władzy się wymykają. To właśnie odwieczny dylemat komentarza, pragnącego uchwycić sedno tego, czego dotknęło oko, błądząc w malarskim świecie. Czy ma on dotyczyć treści, faktury, zastosowanej techniki, wybranego formatu, podłoża, koloru? Raczej nie. W jaki więc sposób w pełni oddać za pomocą słów to, co odczuwamy, stojąc przed rozpościerającym się przed nami obrazem i sycąc spojrzenie?

Sztuka stanowiła wyzwanie dla Platona, Kanta i Hegla. Dziś znajdujemy się w punkcie, w którym filozofia ujawnia konflikt między słowem a obrazem, uznając go za bodziec i źródło, z którego refleksja o sztuce nieustannie czerpie życiodajne soki. W swoich poszukiwaniach podążymy tropem tych filozofów, dla których malarstwo stanowi nieustanny punkt wyjścia do filozoficznych rozważań. Naszymi przewodnikami będą więc między innymi Merleau-Ponty, Deleuze, Derrida, Lyotard, Escoubas, Marion i Boehm

Monika Murawska — absolwentka filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zajmowała się przede wszystkim historią filmu. W 2008 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Warszawskim poświęcony współczesnej fenomenologii francuskiej. Jest trzykrotną stypendystką rządu francuskiego, sekretarzem redakcji „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego” i członkiem Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Autorka książek: „Problem innego” (2005) i „Filozofowanie z zamkniętymi oczami” (2011) oraz licznych artykułów na temat fenomenologii sztuki.

Filozoficzne abecadło sztuki współczesnej to zajęcia poświęcone omówieniu najważniejszych pojęć związanych ze sztuką współczesną — jej historią i zagadnieniami teoretycznymi — na modłę filozoficznego „abecadła”. Jednak nie po to, by nadmiernie upraszczać pewne problemy, lecz by krytycznie im się przyjrzeć i obronić teorię sztuki współczesnej przed zarzutem „bzdurności”, niezrozumiałości czy jałowości. Nie wydaje się bowiem, aby rację miał Barnett Newman, kiedy stwierdził, że estetyka ma się tak do malarstwa, jak ornitologia do ptaków. Przyjęta przez nas formuła, owocująca celowo arbitralnym wyborem problematyki, pozwoli nam skupić się na analizie poszczególnych pojęć, zadać pytania o ich użyteczność, zakres ich stosowalności oraz na przykładach zbadać, jak pozwalają one uchwycić pewne aspekty współczesnej praktyki artystycznej i doświadczenia sztuki. Dodatkowo postaramy się pokazać, że niektóre współczesne problemy mają charakter ponadhistoryczny i jako takie definiują w znacznej mierze fenomen sztuki.

Każde ze spotkań poświęcone będzie odrębnemu zagadnieniu. Ich układ — jak przystało na abecadło — będzie alfabetyczny. Kolejne spotkania:

  • Odbiorca — 21.02, godz. 17
  • Post- — 28.02, godz. 17
  • Szok — 07.03, godz. 17
  • Transgresja — 21.03, godz. 17
  • Treść — 11.04, godz. 17
  • Utopia — 25.04, godz. 17
  • Wyobraźnia — 09.05, godz. 17

Zabawa — 23.05, godz. 17

Prowadzenie cyklu: dr Monika Murawska, dr hab. Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger (Instytut Filozofii UW)

 

Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    M jak Malarstwo
    Wykład dr Moniki Murawskiej z cyklu „Filozoficzne abecadło sztuki współczesnej”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta