Ludzie Wisły.
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Przyszłość będzie inna”

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Ludzie Wisły, reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, Polska, 1938, 76 min

Adaptacja powieści z lat 30. Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego zatytułowanej Wisła, opisującej życie wiślanych flisaków i flisaczek. Film w realistyczny sposób ukazuje przedwojenne realia, a zwłaszcza problemy kobiet, których prawa i pozycja społeczna są podrzędne względem uprzywilejowanych mężczyzn. Fabuła filmu opowiada kilka nieszczęśliwych historii miłosnych, ale przede wszystkim ukazuje nieistniejący już dziś świat ludzi żyjących na wodzie i trudniących się transportem rzecznym.

Ludzie Wisły to pierwszy film fabularny zrealizowany przez Jerzego Zarzyckiego. W filmie zwracają uwagę piękne zdjęcia jednego z lepszych przedwojennych operatorów Stanisława Lipińskiego, muzyka autorstwa wybitnego kompozytora Romana Palestra oraz świetna gra aktorska. W głównej roli wystąpiła Ina Benita, aktorka odnosząca wielkie sukcesy w międzywojennym kinie. Niestety nie przeżyła wojny i zginęła w tragicznych okolicznościach. W programie towarzyszącym wystawie  aktorkę można było zobaczyć także w filmie Czarne diamenty.  Na pokazie wyświetlać będziemy doskonałą kopię po rekonstrukcji cyfrowej, zaś na wystawie Przyszłość będzie inna prezentowane są fragmenty filmu.


Od lutego do końca maja zapraszamy na program filmowy towarzyszący wystawie przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Zaprezentujemy filmy pojawiające się we fragmentach na wystawie oraz poszerzające kontekst ekspozycji. W programie znajdą się zarówno przedwojenne filmy fabularne i dokumentalne, w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”:
infrastrukturaMKiDNeu

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.02 – 27.05.2018
  Przyszłość będzie inna
  Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

  Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.07 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie z przewodniczką
  Pióro i skalpel. Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 22.07 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Andrzej Krauze. Lekcja Fruwania”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ