LOT
Pokaz filmu i spotkanie z twórcami

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie galerii pół godziny przed seansem

30

Pokaz filmu z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją.  
Spotkanie tłumaczone na PJM.

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Lot. Po projekcji odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi z udziałem m.in. reżyserki Anny Zakrzewskiej oraz Romana Stańczaka, bohatera filmu. 

Czy samolot jest symbolem nowoczesności i wolności, czy raczej katastrof, zamachów i głębokich politycznych podziałów? W polskim pawilonie na 58. Biennale w Wenecji artysta Roman Stańczak dosłownie wywraca luksusowy jet na drugą stronę, szukając w tym geście uniwersalnych znaczeń. Rejestracja procesu twórczego stanowi punkt wyjścia do opowieści o dramatycznym losie artysty, który po wielu latach życiowego wykluczenia i niebytu w świecie sztuki, powrócił do aktywności, niemal od razu realizując rzeźbę na najważniejszej imprezie artystycznej na świecie. 
Lot, reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda, Polska, 2022, 69 min  

Partner:
kijora

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 28.04 – 03.07.2022
    „ ” Lot
    Roman Stańczak

    Dla Stańczaka nicowanie oznacza przede wszystkim przechodzenie na „drugą stronę” rzeczywistości i poszukiwanie duchowości w materii, a także ujawnianie paradoksów nowoczesności. „Niemożliwa” zamiana miejsc między wnętrzem samolotu a jego zewnętrzem przywodzi również na myśl nieoczekiwane i niewyobrażalne katastrofy — sytuacje, w których rzeczywistość wywraca się na drugą stronę. To właśnie przyniósł czas od pierwszego pokazu rzeźby w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta