logika oparta na niewiedzy

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Warsztaty w ramach Koła Miłośników Sztuki towarzyszące wystawie Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Środkowej

Logika oparta na niewiedzy

prowadzenie:Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak

  1. prezentacja projektu Genderqueer
    Podstawowym założeniem projektu była próba zastanowienia się nad kulturowo rozumianą płcią i seksualnością. Projekt odnosi się do zagadnienia zaczerpniętego z dyskursu genderowego i queerowego. Jego zadaniem jest próba zbadania relacji zachodzącej pomiędzy znakiem i jego znaczeniem, pomiędzy wizerunkiem człowieka i tym, co ów obraz o nim mówi. Założeniem przedsięwzięcia jest unikanie jasnych i wyraźnych wyjaśnień dotyczących określonych przedstawień. Zależy nam, aby widz wpadł w pułapkę własnych kategoryzacji.Na projekt składają się obrazy, fotografie, rzeźby oraz wideo.
  2. „Queerdrama” – warsztaty filmu queerowego
    Założeniem warsztatów jest zbadanie dyskursu płci i seksualności w przedstawieniu, jego obecność w komunikacji werbalnej i pozawerbalnej. Zadaniem będzie stworzenie kilku wariantów scenariusza opartego na takiej samej historii i tych samych dialogach przy zmieniających się głównych postaciach „dramatu”. Zmiana będzie dotyczyła odmiennej seksualności oraz płci bohaterów. Zadaniem będzie przyjrzenie się różnicom/bądź ich nieobecności pomiędzy płciami i seksualnościami, zwrócenie uwagi na te elementy, które wydają się w kulturze „kluczowe” dla kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 20.03 – 13.06.2010
    Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej

    Wystawa Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej to pierwszy reprezentatywny przegląd sztuki wschodnioeuropejskiej poświęconej problematyce ról płciowych od lat 60. ubiegłego wieku. Dwie dekady po upadku muru berlińskiego kuratorka Bojana Pejić wraz z zespołem ekspertów z 24 krajów przygotowała obszerną ekspozycję, obejmującą ponad 300 prac – malarstwo, rzeźbę, instalacje, fotografie, plakaty, filmy i wideo. Z dzieł ponad 200 artystów wyłania się nader złożony, wielowymiarowy obraz tego stosunkowo mało znanego rozdziału najnowszej historii sztuki, którego wkład do dyskursu genderowego może się w przyszłości okazać istotny.    

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
    06.05 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa