letnie kino Zachęty
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Pokaz filmowy towarzyszący wystawie „Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych”
W lipcu w kinie letnim zaprezentujemy wybór filmów fantastycznonaukowych z byłego bloku wschodniego. Będą to pełnometrażowe ekranizacje prozy Stanisław Lema oraz filmy krótkometrażowe, jak również niezwykły film produkcji radzieckiej, który bezpośrednio zainspirował tytuł wystawy w Zachęcie, której towarzyszy przegląd.
Pierwszy pawilon
reż. Janusz Majewski
Polska, 1965, 24 min
Film stanowi połączenie fantastyki i horroru, a jego tematem są niebezpieczne eksperymenty związane z pomniejszaniem ludzi. Autorem scenografii jest Anatol Radzinowicz, który projektował też scenografię do filmu Milcząca gwiazda. Film powstał w Studiu Semafor jako część serii, w ramach której zrealizowano również dwa inne filmy oparte na nowelach Stanisława Lema, utrzymane w poetyce Opowieści niesamowitych Edgara Allana Poe’a. Za specjalne efekty dźwiękowe w całej serii odpowiedzialny był Eugeniusz Rudnik.
Docent H
reż. Janusz Majewski
Polska, 1964, 22 min
Krótki metraż powstały w studiu Semafor w ramach serii fantastycznonaukowej porusza temat możliwości stworzenia sztucznej inteligencji, granic kontroli wynalazców nad swoimi dziełami oraz emocji i potencjalnej duszy maszyny lub cyborga.
Przyjaciel
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 18 min
Bohaterem filmu jest superkomputer, który rozwinął niezależną inteligencję. Aby móc się rozbudować i uniezależnić od ludzi, maszyna zawładnęła samotnym człowiekiem, z którym się przyjaźni i gra w szachy. Często pojawiająca w filmach science fiction gra jest motywem ukazującym zmagania człowieka z zimno kalkulującą maszyną.
Profesor Zazul
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 22 min
Pokazy filmowe w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego.