POKAZ FILMU Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH ZOSTAJE PRZENIESIONY NA 20 KWIETNIA (CZWARTEK), GODZ.18. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

Leadbelly, reż. Gordon Parks, Stany Zjednoczone, 1976, 126 min

Film biograficzny poświęcony postaci Huddiego Williama Leadbelly’ego (1989-1949), amerykańskiego muzyka folkowego i bluesowego, znanego pod pseudonimem Lead Belly. Film ukazuje dzieje bohatera od lat dwudziestych do czterdziestych, skupiając się na jego trudnych losach spędzonych na południu Stanów Zjednoczonych dotkniętych segregacją rasową. Lead Belly kilkukrotnie osadzany był w więzieniu i  zmuszony do pracy w łańcuchach. Uratował go przemycona do więzienia dwunastostrunowa gitara, której był wirtuozem. To właśnie dzięki muzyce i jego talentowi udało mu się wydostać na wolność i rozwijać swoją karierę aby stać się legendą.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM