25 października 2016, godz. 18:00
wtorek

„Królowa Wersalu”
Pokaz filmów Lauren Greenfiled

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Z przyczyn technicznych w dniu dzisiejszym wyświetlimy tylko film „Królowa Wersalu”. Za utrudnienia przepraszamy.

Pokaz filmów dokumentalistki i fotoreporterki Lauren Greenfiled, która od 20 lat zajmuje się badaniem zjawiska American Dream, obrazowaniem bogactwa i analizą kultury nastawionej na konsumpcję — wg reżyserki amerykańskiej normy nabierającej cech kultury globalnej. Filmy Greenfield cechuje uczciwy i pełen sympatii stosunek do filmowanych osób, które stara się nie tylko przedstawić, ale też zrozumieć.

Królowa Wersalu (Queen of Versailles)
reż. Lauren Greenfiled
Stany Zjednoczone, Holandia, Dania, Wielka Brytania, 2012, 100 min

Tytułową Królową Wersalu jest Jackie, żona przedsiębiorcy Davida Siegela, którego firma sprzedaje wakacje w luksusowych hotelach. Ich biznes kwitnie i para jest na samym szczycie finansowej prosperity. Na znak potwierdzenia swojego statusu majątkowego decydują się wybudować dom na wzór francuskiego Wersalu, ale kryzys w 2008 roku doprowadza firmę do bankructwa, a rezydencja nie zostaje ukończona. Dokument rejestruje proces upadku fortuny, ale stanowi również niezwykły portret bohaterów, którzy przełamują wiele stereotypów.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.08 – 23.10.2016
    Bogactwo

    Wystawa jest próbą prześledzenia wizualnych reprezentacji bogactwa od lat 90, czasów transformacji i zachłyśnięcia się wizją szybkiego wzbogacenia się, przez rozczarowanie i upadek neoliberalnych idei do dziś. Dziś, kiedy bogactwo niejednokrotnie okazuje się fantazją, iluzją czy złudzeniem - „bieda jako nowe bogactwo” stało się hasłem i doświadczeniem generacyjnym, w którym ironia pozwala oswajać tęsknoty i lęki, ale jest też narzędziem do kwestionowania rzeczywistości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 22.02 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.02 (SOB) 14:00
    Podwójne życie. Mój plakat filmowy
    Otwarte warsztaty dla osób dorosłych | Dostępne dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.02 (CZW) 18:00
    Wspólna przestrzeń a dwa światy. O zawodzie służącej i realiach jej pracy w Polsce międzywojennej
    Spotkanie z Moniką Piotrowską-Marchewą z udziałem autora wystawy Szymona Zakrzewskiego
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 28.02 (PT) 18:00
    Luty is for Lynch
    Projekcja filmu „Miasteczko Twin Peaks”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 01.03 (SOB) 13:00
    Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią?
    Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 04.03 (WT) 18:30
    Repeat after Me II
    spotkanie promocyjne katalogu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta