Koniec świata
Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce

Faktyczny Dom Kultury
wstęp wolny

20

Koniec świata – dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce, przy okazji wystawy Bartosza Zaskórskiego i Tomasza Zaskórskiego Statek kosmiczny wielki na pół wsi w Miejscu Projektów Zachęty.

uczestnicy: Bartosz Zaskórski, Maciej Jakubowiak, Kuba Woynarowski
miejsce: Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, (120 metrów od Miejsca Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3)
współorganizator: Fundacja Instytut Reportażu

Jak wygląda oczekiwanie na apokalipsę z perspektywy małej wsi czy miasteczka? Czy te miejsca to już krainy postapokaliptyczne? A może koniec świata już trwa, tylko jak pisał William Gibson jest nierówno rozłożony? Przenika nas osobliwe pragnienie czegoś, co odmieni codzienność, przetransformuje ją, pozwoli wkroczyć niesamowitemu, przetestować siły witalne, zginąć albo umrzeć. Skąd się biorą takie fantazje? Czy bezpiecznie jest wzywać UFO bądź inwokować imiona przedwiecznych? Bo, odwołując się do tytułu utworu zespołu Coil i okultystycznej maksymy, „uważaj, o co prosisz”.

Maciej Jakubowiak – eseista, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata (2021) oraz Nieuchronny plagiat (2017). Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Weganin, żona, córka, dwa psy, pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.

Kuba Woynarowski – interdyscyplinarny artysta, projektant oraz kurator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Autor koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych.

Bartosz Zaskórski – pochodzi ze wsi Żytno. Rysuje, tworzy komiksy, pisze i nagrywa słuchowiska oraz smutną elektroniczną muzykę (jako Mchy i Porosty). Jego prace można było oglądać między innymi w CCA w Wilnie, Plato w Ostrawie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA Tarnów, BWA Bielsko-Biała, CSW Kronika w Bytomiu oraz w warszawskiej galerii Piktogram, z którą współpracuje. Jego prace znajdują się w kolekcji CSW Zamek Ujazdowski, Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz kolekcjach prywatnych. Muzyka Zaskórskiego trafiła do gry komputerowej Cyberpunk 2077. W 2021 ukaże się jego pierwszy komiks, nakładem włoskiego wydawnictwa Hollow Press.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.09 – 28.11.2021
  Bartosz Zaskórski, Tomasz Zaskórski
  Statek kosmiczny wielki na pół wsi

  Wystawa prezentuje realizacje artysty, jego ojca oraz prace wspólne — małe obiekty, rzeźby, rysunki, a także filmy i ścieżki dźwiękowe. Towarzyszy jej miniprzewodnik, w którym autor dopowiada istotne wątki. W formie fantastyczno-dziwnej gawędy wspomnienia i opowieść o rodzinnej wsi mieszają się z literacką fikcją (weird fiction).

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Koniec świata
  mediateka / filmy
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 02.12 – 04.12.2021
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Konferencja
  OnlineOnline
 • widok wystawy. U góry duża projekcja na której widać twarz chłopca. W dolnej częsci widać trzy osoby oglądające film oraz wiszące na ścianach dzieła sztuki. Fragment jednej ze ścian pomalowana jest na intensywny seledynowy kolor.
  05.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 05.12 (ND) 12:30
  Podróż po Japonii
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 12.12 (ND) 12:30
  Rodzinna Chanuka 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta