openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury
konferencja

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury to pierwsza w Polsce konferencja na temat idei open GLAM – nowego sposobu myślenia o misji instytucji kultury i sposobach korzystania z jej zasobów.

Co to jest „openGLAM”?

OpenGLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) to hasło coraz częściej używane w środowiskach związanych z tymi rodzajami instytucji kultury. Oznacza nowe myślenie o misji i funkcjonowaniu instytucji kultury i dziedzictwa, w którym bardzo ważną rolę odgrywa kwestia dostępności i możliwości dalszego wykorzystywania zasobów będących pod ich opieką.

Realizacja idei openGLAM jest możliwa dzięki wykorzystaniu internetu, digitalizacji oraz technologii cyfrowych, jednak podstawowym warunkiem jest zmiana podejścia pracowników instytucji GLAM do zasobów, którymi zarządzają. Inspiracją dla tych działań są inicjatywy ruchu wolnej kultury z Wikipedią na czele.

openGLAM to również idea pozwalająca poruszać kwestię obywatelskiego wymiaru kultury. Zaangażowanie w prace instytucji, zainteresowanie sprawami dziedzictwa należy traktować jako jedną z form zaangażowania obywatelskiego. Wdrażanie takiego podejścia przez instytucje oznacza ich otwarcie na kulturę obywatelską.

Dlaczego organizujemy naszą konferencję?

Głównym celem konferencji openGLAM 2013 jest prezentacja najlepszych przykładów inicjatyw już zrealizowanych oraz dyskusja nad zaletami otwartości i stawianymi przez nią wyzwaniami. Szczególną uwagę chcemy poświęcić zagadnieniom edukacyjnym oraz prawnym.

Konferencja openGLAM 2013 będzie okazją do spotkania osób doświadczonych we wdrażaniu inicjatyw otwartościowych z osobami i instytucjami, które zamierzają realizować tego rodzaju projekty. Mamy nadzieję, że konferencja stanie się okazją do zdobycia wiedzy i będzie służyła wymianie doświadczeń.

Do kogo skierowana jest nasza konferencja?

openGLAM 2013 to inicjatywa skierowana przede wszystkim do pracowników instytucji kultury i dziedzictwa, coraz częściej określanych jako część sektora GLAM. Do udziału zapraszamy również osoby współpracujące z tymi instytucjami oraz prowadzące projekty z wykorzystywaniem ich zbiorów: badaczy, animatorów kultury, twórców i pracowników organizacji pozarządowych. openGLAM 2013 jest okazją do wspólnych rozmów działaczy na rzecz otwartości, przedstawicieli instytucji już realizujących takie inicjatywy oraz osób pragnących dowiedzieć się więcej, by wdrażać openGLAM we własnych instytucjach.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Organizatorzy:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Centrum Cyfrowe Projekt: Polska

Patronat honorowy: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Patronat: Historia i Media, MetaMuzeum, WikiRadio, Koalicja Otwartej Edukacji

http://openglam2013.pl

Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: OpenGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury
  mediateka / galeria zdjęć
  OpenGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury
  Konferencja
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • opis ALT: Przestrzeń wystawy. Na białych ścianach zdjęcia i rysunki w ramach. Na podestach na środku przestrzenne makiety. Sala jest wypełniona ludźmi.
  27.01 (ŚR) 17:00
  Wokół medium
  Spotkanie online z cyklu „Sztuka dostępna dla niewidomych”
  Online | ZOOMZOOM
 • 31.01 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  40 szuflad
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • zdjęcie instalacji. Na metalowym, czerwonym stojaku rozwieszony jest materiał w kolorową kratę, przypominający koc
  31.01 (ND) 16:00
  Przestrzeń jako rzeźba
  Warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • betonowa, okrągła donica w kolorze żółtym i niebieskim. w donicy zasadzona jest jest mały iglak
  31.01 (ND) 16:00
  Rzeźba i żywioły
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie: na fioletowym tle kolorowe sznurówki - granatowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone; ułożone spiralnie, przypominają wir albo tarczę celowniczą. Kilka z nich rzuconych niedbale na wierzch, zaburza regularność wzoru.
  28.02 (ND) 23:59
  Konkurs Europe Beyond Access
  OnlineOnline