Koncert Życzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Koncert performatywny w wykonaniu Barbary Kingi Majewskiej
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Program koncertu stworzą życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i dołączone do nich piosenki nadesłane przez chętnych w odpowiedzi na otwarte zaproszenie artystki (open call).
Słowo „niepodległość” w kontekście składanych życzeń może odnosić się do historii państwa i narodu jak i do codziennej i prywatnej niezależności każdego z nas. Adresatem nadsyłanych życzeń może być każdy - najbliżsi, instytucje, zwierzęta, osoby żyjące lub nie, wrogowie, pomniki i budynki czy my sami.
Formuła składania życzeń pozwala na wyrażanie pragnień, postaw, marzeń, nadziei, obaw, wyznawanych wartości i idei. Pojedynczy głos stawia osobistą wypowiedź naprzeciw narodowej narracji budowanej wokół słowa „niepodległość”. Dołączona do życzeń piosenka może funkcjonować jako prezent, znak, motto, groźba, metafora, wróżba lub wizja i wyrażać to, jak czujemy się z naszą wspólną niepodległością.
Założeniem projektu jest wykorzystanie twórczego potencjału publiczności w budowaniu programu koncertu i badanie ram artystycznych wydarzeń projektowanych na okoliczności świąt narodowych. Koncert Życzeń jest jednocześnie wypowiedzią w dyskusji na temat roli wykonawcy w procesie powstawania muzyki i próbą rozpoznania możliwości interpretacji zadanej rzeczywistości za pomocą głosu.
OPEN CALL - INFORMACJE
koncepcja i wykonanie: Barbara Kinga Majewska
Barbara Kinga Majewska - muzyk, wokalistka, performerka, urodzona w Warszawie. Autorka interdyscyplinarnych prac badających pozamuzyczne reprezentacje śpiewu oraz strategie aktualizowania tradycji wykonawstwa muzyki głosem. Z Michałem Liberą i Konradem Smoleńskim współtworzy CODEX SUBPARTUM. Autorka Krytycznego Przewodnika po sposobach realizacji zapisu nutowego we współczesnej muzyce wokalnej i manifestu Nowa Śpiewność w Muzyce Współczesnej. Publicystka miesięcznika Ruch Muzyczny i magazynu Glissando. Kuratorka serii płytowej TAL dla wydawnictwa Bolt Records. Występowała w: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Nowy Teatr, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Konzerthaus Berlin, NOSPR, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, TR Warszawa, Muzeum Sztuki w Łodzi, Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Muzeum Polin, Muzeum Królikarnia w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie i podczas takich festiwali jak Donaueschinger Musiktage, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Sanatorium Dźwięku, Nostalgia, Malta, Słuchy, Kwartesencja, Kwadrofonik, Musica Polonica Nova, Instalakcje, Warsaw Gallery Weekend, Klang, Jauna Muzika, Musica Sanae.