KONCERT TERESY MIRGI Z ZESPOŁEM KAŁE BAŁA
OTWARCIE WYSTAWY „PRZECZAROWUJĄC ŚWIAT”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie na koncert Teresy Mirgi, romskiej poetki, pieśniarki, gitarzystki, założycielki i liderki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w romskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Romów Karpackich, jednej z czterech grup romskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Koncertuje solo oraz z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Obok utworów Teresy Mirgi i melodii Romów węgierskich zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Romów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Romów Karpackich w tradycyjnych i nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Romowie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Romów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Kałe Bała ma na koncie kilka płyt, nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji, zagraniczne trasy koncertowe.

Skład zespołu:
Teresa Mirga – vocal, gitara
Maciek Rybka –
vocal, akordeon
Jacek Kacica – cajon
Piotr Hortmanowicz –
gitara flamenco
Robert Czech – kontrabas

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 29.04 – 23.07.2023
    Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat

    Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, największej europejskiej mniejszości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 29.03 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | Hol GłównyZachęta | Hol Główny
  • 29.03 (ND) 12:00
    Nasze ciało jest wspaniałe
    Warsztaty rodzinne z cyklu „Mamo, tato, porozmawiajmy o…”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 13:00
    Oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Pindery po wystawie „Barbara Kasten. Postabstrakcja”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.03 (ND) 16:00
    Egidija Medekšaitė – Textiles
    Koncert
    Zachęta | Sala MatejkowskaZachęta | Sala Matejkowska
  • 30.03 (PN) 18:00
    FACHLAB × KRYSTYNA WOJTYNA-DROUET | Pokaz mody inspirowany twórczością artystki
    Wydarzenie towarzyszące wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta | Hol GłównyZachęta | Hol Główny
  • 31.03 (WT) 19:00
    Klasówka u Twojej Starej
    Alina Cafe & Bar w Zachęcie Alina Cafe & Bar w Zachęcie
  • 01.04 – 12.04.2026
    Własne Pokoje
    Rekrutacja do projektu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 15:00
    Fabric Abstraction. Open Workshop for Adults (in English)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.04 (ŚR) 18:00
    Utkane (reż. Maria Oblicka, Alexander Cabeza-Trigg) 2026
    Premiera filmu
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)
  • 02.04 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 02.04 (CZW) 17:00
    Ciemno i zimno
    Oprowadzanie konserwatorskie po wystawie „Krystyna Wojtyna-Drouet. Ja dla siebie nie istnieję”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta