Jesienna kolekcja Zachęty
Spotkanie z Mayą Gordon

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, sala warsztatowa

W tym roku kolekcja Zachęty wzbogaciła się o prace pięciu artystek reprezentujących różne pokolenia, media i postawy artystyczne. W cyklu warsztatów, spotkań i wykładów Jesienna kolekcja Zachęty przybliżymy twórczość Mai Gordon, Zofii Gramz, Marii Hiszpańskiej-Neumann, Magdaleny Moskwy i Anny Ostoi. I pokażemy nowe prace w naszych zbiorach.

Maya Gordon jest artystką sztuk wizualnych, która w swojej praktyce artystycznej uprawia wiele technik: rysunek, grafikę, malarstwo, kolaż, rzeźby, wideo, instalacje. Ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie w Izraelu, a następnie studia podyplomowe w Atelier 63 w Haarlemie i na Akademii im. Jana van Eycka w Maastricht w Holandii. Jej prace są zapisem zarówno jej, jak i wspólnotowych wyobrażeń i marzeń. Pamięć — jako dziecka i dorosłej kobiety — silnie oddziałują na jej praktykę artystyczną. Urodzona w Chorzowie, w 1957 roku wraz z rodziną zmuszona była do emigracji z Polski. W wieku 10 lat wyjechała z rodzicami do Izraela, zamieszkała w Jerozolimie. Wyjazd ten był dla niej traumatyczny, w wyniku czego nie porzuciła języka ani kultury polskiej. Na spotkaniu w Zachęcie Maya Gordon opowie o swoich wyborach życiowych i wybranych pracach, a także o najnowszym projekcie realizowanym w Polsce, Gruzji i Izraelu. Pokażemy również prace artystki w kolekcji Zachęty.

Spotkanie prowadzić będzie Sarmen Beglarian, który wraz z Sylwią Szymianak w ramach tegorocznego Festiwalu Narracje #11 w Gdańsku, pokazuje najnowszą instalację Mai Gordon Herbata przez lata (2019).

 

Sarmen Beglarian — od 2009 roku wraz z Sylwią Szymaniak współtworzy kolektyw kuratorski Biuro Wystaw. W ramach Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej (fundacjapsn.pl) prowadzą Dom Kereta (domkereta.pl) oraz przestrzeń wystawienniczą Biuro Wystaw (biurowystaw.pl).

Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Jesienna kolekcja Zachęty
  mediateka / audio
  Jesienna kolekcja Zachęty
  Spotkanie z Mayą Gordon
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.08 (ND) 11:00
  Drzewa
  Finisażowe oprowadzanie po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 16.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Wyciemnione pomieszczenie, na jednej ze ścian projekcja wideo. Ekran jest podzielony na 4 części, w każdej znajduje się wideo z widokiem na Góryę Św. Wiktorii
  20.08 (CZW) 18:00
  Sztuka dostępna dla niewidomych
  Na wystawie „Być jak Paul Cézanne” Pauliny Pankiewicz
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 23.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 30.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta