Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko
Autorskie oprowadzanie po wystawie Anny Baranowej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Ceniona krytyczka oraz historyczka sztuki oprowadzi po wystawie Jerzego Krawczyka Gra o wszystko. Podczas spotkania zwrócimy uwagę na postmodernistyczne aspekty w jakże różnorodnym dorobku artystycznym Krawczyka.


Anna Baranowa — historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką od XIX do XXI wieku. Jest autorką książki Osobno i razem. Szkice o twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (Cricoteka, Kraków 2015). Opublikowała wiele wstępów w katalogach wystaw oraz artykułów specjalistycznych i popularyzujących sztukę współczesną. Stale współpracuje z „Nową Dekadą Krakowską“ (wcześniej „Dekadą Literacką“). Drukowała również w „Znaku“, „Res Publice”, „Tygodniku Powszechnym“,  „Zeszytach Literackich“, „Twórczości“, „Pokazie“, „Szumie“, „Wiadomościach ASP“ i in. Związana jest z Instytutem Historii Sztuki UJ i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2003 kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej przy Oddziale  Krakowskim SHS. Jest członkinią Sekcji Polskiej AICA. Kilkakrotnie otrzymała stypendium twórcze MKiDN. W roku 2010 została wyróżniona Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej. W roku 2014 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Stypendystka ZAiKS-u w roku 2020. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.04 – 19.06.2022
  Jerzy Krawczyk
  Gra o wszystko

  Wystawa Jerzego Krawczyka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki przybliża wielowątkową twórczość opartą na przeżyciach i przekonaniach osobistych malarza i odwołaniach do kanonu sztuki dawnej i tej z początku XX wieku. Ekspozycja obejmuje dojrzałe prace artysty, w tym pejzaże łódzkie malowane od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, martwe natury i portrety rozwijające koncepcję realizmu przestrzennego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 01.04 (SOB) 18:00
  Finisaż wystawy
  Monika Chlebek. Close up
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 02.04 (ND) 12:15
  Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku
  Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 02.04 (ND) 13:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 13:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej