Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko
Autorskie oprowadzanie po wystawie Anny Baranowej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

26

Ceniona krytyczka oraz historyczka sztuki oprowadzi po wystawie Jerzego Krawczyka Gra o wszystko. Podczas spotkania zwrócimy uwagę na postmodernistyczne aspekty w jakże różnorodnym dorobku artystycznym Krawczyka.


Anna Baranowa — historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką od XIX do XXI wieku. Jest autorką książki Osobno i razem. Szkice o twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (Cricoteka, Kraków 2015). Opublikowała wiele wstępów w katalogach wystaw oraz artykułów specjalistycznych i popularyzujących sztukę współczesną. Stale współpracuje z „Nową Dekadą Krakowską“ (wcześniej „Dekadą Literacką“). Drukowała również w „Znaku“, „Res Publice”, „Tygodniku Powszechnym“,  „Zeszytach Literackich“, „Twórczości“, „Pokazie“, „Szumie“, „Wiadomościach ASP“ i in. Związana jest z Instytutem Historii Sztuki UJ i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2003 kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej przy Oddziale  Krakowskim SHS. Jest członkinią Sekcji Polskiej AICA. Kilkakrotnie otrzymała stypendium twórcze MKiDN. W roku 2010 została wyróżniona Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej. W roku 2014 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Stypendystka ZAiKS-u w roku 2020. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.04 – 19.06.2022
  Jerzy Krawczyk
  Gra o wszystko

  Wystawa Jerzego Krawczyka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki przybliża wielowątkową twórczość opartą na przeżyciach i przekonaniach osobistych malarza i odwołaniach do kanonu sztuki dawnej i tej z początku XX wieku. Ekspozycja obejmuje dojrzałe prace artysty, w tym pejzaże łódzkie malowane od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, martwe natury i portrety rozwijające koncepcję realizmu przestrzennego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat wydarzenia
  06.07 – 07.07.2022
  Badania artystyczne i architektoniczne w studiach nad pamięcią
  Interdyscyplinarna sesja
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.07 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 11.07 (PN) 18:00
  Sztuka i przyjaciele
  Spotkanie wokół antologii pism Danuty Wróblewskiej
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Osoba ubrana na pomarańczowo w przestrzeni galerii, za nią krzesła
  14.07 (CZW) 18:00
  Zdrowe relacje z bliskimi
  Samopomocowa grupa wsparcia
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 15.07 (PT) 19:00
  Turnus w Zachęcie
  Otwarcie wystawy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Na czarnym tle młoda kobieta, ubrana na czarno, włosy spięte w kok. Zdjęcie uchwycone w teatralnym geście, lewa ręka zawieszona poziomo w powietrzu, jakby wsparta na niewidocznym parapecie, druga uniesiona pionowo, z dłonią rozwartą w kierunku twarzy.
  25.07 – 29.07.2022
  Visual Vernacular
  Cykle warsztatów z Edytą Kozub dla początkujących i zaawansowanych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta