Ignacy Czwartos. Malarz klęczał, jak malował
FINISAŻ WYSTAWY | Promocja katalogu połączona ze spotkaniem z Ignacym Czwartosem

Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny

Pierwszy duży katalog Ignacego Czwartosa, urodzonego w Kielcach, ale związanego z Krakowem malarza średniego pokolenia, jednego z założycieli Stowarzyszenia Otwarta Pracownia, towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem. Jego dotąd nie w pełni doceniane malarstwo, rzucające „wyzwanie modom dominującym we współczesnym świecie sztuki” (Janusz Janowski) sięga do tradycji malarstwa europejskiego, ale też do konwencji sarmackich portretów trumiennych, i rozpięte jest między minimalistycznymi abstrakcjami a narracyjnymi przedstawieniami Żołnierzy Wyklętych.

W katalogu znalazły się teksty kuratorów wystawy, Janusza Janowskiego i Piotra Bernatowicza oraz krytyczki i kuratorki Patrycji Cembrzyńskiej, poetki i performerki Joanny Oparek, a także filozofa i historyka sztuki Sebastiana Stankiewicza. Katalog zawiera część albumową z reprodukcjami niemal 100 prac artysty oraz zdjęcia ukazujące aranżację wystawy w Zachęcie.

Spotkanie poprowadzi: dr Janusz S. Janowski

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.02 – 28.05.2023
    Ignacy Czwartos
    Malarz klęczał, jak malował

    Rozpoznawalną cechą sztuki Ignacego Czwartosa jest zarówno jej unikalna forma, jak i to rozpięcie pomiędzy życiem a śmiercią, jak w popularnym w sztuce dawnej motywie tańca śmierci. Dochodzi ono do głosu w najbardziej przejmującym, ale też wzbudzającym największe emocje wśród krytyków i widzów (czyż sztuka nie powinna wzbudzać emocji?) cyklu poświęconym tzw. żołnierzom wyklętym, uczestnikom zbrojnego, antykomunistycznego podziemia. Czwartos wskrzesza postaci tragicznych bojowników, każąc im czuwać na warcie w wieczystej adoracji, innym razem ukazuje kruchość ich ciał skatowanych przez ubeckich oprawców i rozczłonkowanych niczym martwe ryby z obrazów Andrzeja Wróblewskiego.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 03.12 – 15.12.2025
    Stwórz swoje przemówienie prezydenckie!
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.12 (SOB) 12:30
    Świąteczne warsztaty rodzinne skierowane do rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    (godz. 12:30 i 14)
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 06.12 (SOB) 17:00
    Mapa nie równa się terytorium | Oprowadzanie odwołane
    Autorskie oprowadzanie Marii Sobczak po wystawie „O czym wspólnie marzymy? Globalne związki – porzucone przyjaźnie”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 12:30
    Świąteczne warsztaty rodzinne
    Warsztaty rodzinne (12:30 i 14)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 15:00
    Memory in Absence – Bringing the Lost Into the Light
    Open workshop in English for adults
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 11.12 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 11.12 (CZW) 18:00
    Spotkanie Klubu Książki Zachęta – „Wszystko to zbyt małe”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 13.12 (SOB) 12:15
    Oglądamy razem wystawę!
    Oprowadzanie dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.12 (SOB) 15:00
    Dzikie twory
    Warsztaty z kolażu dla dorosłych towarzyszące wystawie Katarzyny Depty-Garapich „Zdziczała”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 13.12 (SOB) 16:00
    Ciągle zerkam kątem oka. Opowieści matek osób z niepełnosprawnościami
    Premiera publikacji
    Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny
  • kobieta uprawiająca jogę w barokowym holu
    14.12 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta