Historyjki o Jedynce — rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą
Zachęta na FKBB 2021

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą, mamą Aleksandry Rogali, autorki książki Historyjki o Jedynce na temat kreatywnej współpracy z osobą w spektrum.

Aleksandra Rogala (ur. 1997) zawsze uwielbiała rysować. Stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała Jedynkę w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt krótkich historyjek z życia Jedynki. Tworzy zarówno ilustracje, jak i historie. Na podstawie dwóch z nich powstał film animowany. W 2021 roku jej praca została nagrodzona w konkursie Europe Beyond Access zorganizowanym przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki oraz British Council.

U Aleksandry w wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy, w wieku dziesięciu lat dodatkowo niepełnosprawność indywidualną w stopniu umiarkowanym. Autorka mówi niewiele, tym bardziej interesujące są historie, które opowiada poprzez rysunek. Teksty do nich pisze jej mama Marta Sierocka-Rogala, na podstawie bezpośrednich pytań: „Co się dzieje?”, „Co jest na obrazku?”. 

Zapraszamy na spotkanie z Martą Sierocką-Rogalą na temat kreatywnej współpracy z osobą w spektrum i o tym, jak zrealizować pomysł. Rozmowie towarzyszyć będzie prezentacja książki oraz filmu animowanego.

prowadząca: Aleksandra Sztajerwald - członkini Zarządu Fundacji SYNAPSIS. 
Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, otwierając je na potrzeby 
osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
Opracowuje i koordynuje autorskie projekty, przygotowuje materiały z 
tekstem łatwym do czytania, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza.


Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to  laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.

Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.

Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.

Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane. 

W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959. 

Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.

Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”

Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB

Współorganizator:
FKBBkultura bez barier

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Grafika promocyjna
    28.03 (CZW) 19:30
    Katarzyna Krakowiak-Bałka. Czyszczenie Zachęty
    performans
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta