Historyjki o Jedynce — rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą
Zachęta na FKBB 2021

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

05

Rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą, mamą Aleksandry Rogali, autorki książki Historyjki o Jedynce na temat kreatywnej współpracy z osobą w spektrum.

Aleksandra Rogala (ur. 1997) zawsze uwielbiała rysować. Stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała Jedynkę w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt krótkich historyjek z życia Jedynki. Tworzy zarówno ilustracje, jak i historie. Na podstawie dwóch z nich powstał film animowany. W 2021 roku jej praca została nagrodzona w konkursie Europe Beyond Access zorganizowanym przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki oraz British Council.

U Aleksandry w wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy, w wieku dziesięciu lat dodatkowo niepełnosprawność indywidualną w stopniu umiarkowanym. Autorka mówi niewiele, tym bardziej interesujące są historie, które opowiada poprzez rysunek. Teksty do nich pisze jej mama Marta Sierocka-Rogala, na podstawie bezpośrednich pytań: „Co się dzieje?”, „Co jest na obrazku?”. 

Zapraszamy na spotkanie z Martą Sierocką-Rogalą na temat kreatywnej współpracy z osobą w spektrum i o tym, jak zrealizować pomysł. Rozmowie towarzyszyć będzie prezentacja książki oraz filmu animowanego.

prowadząca: Aleksandra Sztajerwald - członkini Zarządu Fundacji SYNAPSIS. 
Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, otwierając je na potrzeby 
osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
Opracowuje i koordynuje autorskie projekty, przygotowuje materiały z 
tekstem łatwym do czytania, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza.


Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to  laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.

Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.

Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.

Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane. 

W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959. 

Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.

Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”

Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB

Współorganizator:
FKBBkultura bez barier

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.10 (SOB) 18:00
  It’s About Time!
  Pokaz filmu Mieke Bal i spotkanie z autorką
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 17.10 (ND) 11:00
  Zimna rewolucja
  Spacer po Eisenhüttenstadt z Martinem Maleschką
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 17.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie przedstawiające abstrakcyjne rzeźby. Na szarym tle owalny stojak, na nim trzy małe rzeźby o obłych kształtach w kolorze jasnobłękitnym i jasnoszarym. Rzeźby przypominają drzewa rysowane ręką dziecka: korony drzew jak kulki, pnie jak patyczki.
  17.10 (ND) 12:30
  Opis przyrody — kolorowy happening
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 20.10 (ŚR) 17:00
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
  Faktyczny Dom KulturyFaktyczny Dom Kultury
 • 24.10 (ND) 23:59
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Zgłoś projekt
  OnlineOnline
 • Zdjęcie przedstawiające widok wystawy. Osoba odwrócona tyłem do obiektywu patrzy na zdjęcia wiszące w dużej ramie. Obok zdjęć wiszą liternicze plakaty wystawy z 1987 roku
  27.10 (ŚR) 18:00
  Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
  Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta