Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie przed spotkaniem

27

Ściana drzew, środek jeziora czy hala dworca. Przebłyski, stopklatki z różnych przestrzeni, które łączy prostota, nuda lub pustka. Hege Lønne tworzyła z wykorzystaniem ograniczonych środków i materiałów. Postaramy się opowiedzieć o jej własnej wersji artystycznego minimalizmu, bliskiej medytacji zadumie nad drzewem, wodą czy podstawową geometryczną formą. Zobaczymy sztukę Hege Lønne w kontekście poszukiwań rzeźby lat 80. i 90.

Tomasz Fudala (ur. 1980) — historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy dużym projekcie wystawienniczo-badawczym Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Projektowaniu wystaw poświęcona była jego pierwsza wystawa w 2010 roku Przestrzeń między nami, opowiadająca o projektancie wystaw Stanisławie Zameczniku.  Kurator festiwalu poświęconego problemom miasta Warszawa w budowie (2009–2017). Prowadzi projekt konserwacji Domu Hansenów w Szuminie. Autor artykułów w prasie, w magazynach architektonicznych i artystycznych (m.in. „Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”) oraz w katalogach wystaw. Otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za wystawę Spór o odbudowę Warszawy (2015) oraz medal Bene Merentibus Stowarzyszenia Architektów Polskich za zasługi dla architektury polskiej.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.10.2021 – 09.01.2022
  Hege Lønne

  Wystawa Hege Lønne, artystki norweskiej związanej z Polską, prezentuje rzeźby, instalacje, prace wideo oraz dokumentację działań artystycznych z różnych okresów jej twórczości. Ekspozycję uzupełniają niepublikowane fotografie Warszawy — barwne slajdy z okresu transformacji lat 80. i 90. XX wieku oraz filmy animowane.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 02.12 – 04.12.2021
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Konferencja
  OnlineOnline
 • widok wystawy. U góry duża projekcja na której widać twarz chłopca. W dolnej częsci widać trzy osoby oglądające film oraz wiszące na ścianach dzieła sztuki. Fragment jednej ze ścian pomalowana jest na intensywny seledynowy kolor.
  05.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 05.12 (ND) 12:30
  Podróż po Japonii
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 12.12 (ND) 12:30
  Rodzinna Chanuka 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta