Gramatyka wystaw.
Warsztaty dla dorosłych z Grupą CENTRALA towarzyszące wystawie Wojciecha Zamecznika

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, warsztaty bezpłatne

zapisy: brak wolnych miejsc

Grupa CENTRALA zaprasza do wspólnej reinterpretacji „gramatyki” wystawiennictwa Wojciecha Zamecznika oraz mu współczesnych: Herberta Bayera, Erberto Carboniego, Oskara Hansena. Tematem ćwiczeń warsztatowych będzie psychofizjologia widzenia, rola tła i zestawień oraz stosowane od połowy lat 40. do lat 60. XX wieku: foto-mural, fryz fotograficzno-graficzny, przestrzenny relief, esej wizualny, etalaże, aktywna-pasywna podłoga. Warsztaty mają na celu przywrócenie tej zapomnianej „gramatyki” oraz zainspirowanie do ponownego traktowania wystawiennictwa jako przestrzeni eksperymentu.

prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis

Warsztaty ściśle wiążą się ze spotkaniem na wystawie z Katarzyną Jeżowską O wystawach i wystawiennictwie. Dlatego osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach zachęcamy do udziału w poniższym spotkaniu.

SPOTKANIE O WYSTAWACH I WYSTAWIENNICTWIE

Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz wraz z Jakubem Szczęsnym współtworzą Grupę CENTRALA. Projektują w każdej skali — od przedmiotu, poprzez wnętrza, budynki po skalę urbanistyczną. Ich efemeryczne projekty powstałe na styku architektury i sztuki to impulsy rewidujące rzeczywistość i próba krytycznego kształtowania przyszłości. Zajmują się badaniem i rekonstrukcją śmiałych idei z XX wieku, m.in. w ramach zeszłorocznej rezydencji w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie badali wystawiennictwo Bauhausu. Projektowali wystawy dla Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich, ekspozycję Lifting The Curtain towarzyszącą 14. Biennale Architektury w Wenecji (z Moniką Konrad). Dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie projektują wystawy o Oskarze Hansenie (2014, MACBA w Barcelonie; 2015 Serralves Museum w Porto). Zaprojektowali tegoroczną ekspozycję polską na Triennale w Mediolanie.

centrala.net.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 30.01 – 24.04.2016
  Wojciech Zamecznik
  Foto-graficznie

  Wojciech Zamecznik (1923–1967) jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)