Grafika polska w CBWA
Ostatni tom serii Archiwum Zachęty
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie wokół książki Grafika polska w CBWA (1956–1971), ostatniej publikacji z serii Archiwum Zachęty, które stanie się także okazją do podsumowania wydawanego od 2012 roku cyklu. W rozmowie udział wezmą autorki — Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek, Joanna Egit-Pużyńska, Maria Świerżewska — oraz redaktorka naukowa serii Archiwum Zachęty dr hab. Gabriela Świtek z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi Marta Miś.
„Grafika to najobszerniejsza, a jednocześnie najmniej znana publiczności część kolekcji Zachęty. Zbiór liczący 2147 prac, bardzo zróżnicowanych pod względem stylistycznym, jakościowym i formalnym, pochodzi z różnych etapów działalności instytucji. […]
Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywała grafika w działalności wystawienniczej i oświatowej CBWA w latach 60. i w jakim stopniu wystawy grafiki wpłynęły na kształt kolekcji Zachęty”.
(ze wstępu „Bardzo różnie i bardzo dobrze”)
Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek — historyczka sztuki, w latach 2008–2020 kierowała działem zbiorów i inwentarzy Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. Od 2021 roku pracuje w dziale zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako kierowniczka sekcji ewidencji i ruchu zbiorów. Specjalizuje się w opiece nad zbiorami sztuki współczesnej. Kuratorka wystaw z kolekcji Zachęty, współredaktorka książki O opiece nad kolekcją (2008) i współautorka książki Bardzo nam się podoba. Sztuka. Współczesna. Pytania (2015).
Joanna Egit-Pużyńska — historyczka sztuki, muzealniczka, kierowniczka działu zbiorów i inwentarzy Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka wystaw z kolekcji Zachęty, współredaktorka książki O opiece nad kolekcją (2008). Brała udział w projekcie badawczym Historia wystaw w Zachęcie — Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w latach 1949–1970 (2014–2018).
Maria Świerżewska — historyczka sztuki i animatorka kultury, pracuje w dziale zbiorów i inwentarzy Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, gdzie zajmuje się opieką nad kolekcją, jej digitalizacją i udostępnianiem. Kuratorka i współkuratorka wystaw z kolekcji Zachęty. Współautorka książki Bardzo nam się podoba. Sztuka. Współczesna. Pytania (2015).
Dr hab. Gabriela Świtek — historyczka sztuki, kieruje Katedrą Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Habilitacja na Wydziale Historycznym UW (2013). Absolwentka University of Cambridge (Wydział Architektury i Historii Sztuki, PhD, 1999; MPhil, 1996). Autorka książek: Grunt i horyzont (2020), Gry sztuki z architekturą (2013), Aporie architektury (2012), Writing on Fragments (2009). Kuratorka wystaw: Transfer: Jarosław Kozakiewicz w Pawilonie Polskim na 10. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2006), Memory Foundations: Daniel Libeskind w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (2004). W latach 2014–2018 prowadziła projekt badawczy Historia wystaw w Zachęcie — Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych 1949–1970, realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.