Globusy i paprotki
Spotkanie z Olgą Drendą towarzyszące pokazowi „Żywe magazyny: Dydaktyka”
Facebook Zachęty
live stream
LIVE STREAM NA FACEBOOK'U ZACHĘTY
Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Jakie emocje budzi w nas wspomnienie map i paprotek w klasach lekcyjnych, a jakie drabinek i stosów materacy z sal gimnastycznych? Skąd pochodzą tak dobrze zapamiętane obrazy szkoły — z realnych wspomnień czy z wizerunków funkcjonujących w kulturze? Czy w ogóle możemy sobie wyobrazić doświadczenie szkolne bez lamperii i pomazanych ławek? Te pytania wydają się istotne szczególnie w czasie nauki zdalnej i zamkniętych szkół.
Podczas spotkania z Olgą Drendą — ekspertką od dziwnych wspomnień — porozmawiamy o nostalgii za szkołą i o estetyce pomocy naukowych. Rozmowę poprowadzi Marcin Matuszewski, współkurator pokazu „Żywe magazyny: Dydaktyka” poświęconego wątkom dydaktycznym w polskiej sztuce współczesnej.
Olga Drenda — pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber). Twórczyni cyklu podcastów o folklorystyce „Ducholożka na tropie”. Od 2013 roku prowadzi stronę Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książka.
tłumaczki: Anna Borycka, Joanna Ciesielska
-
19.04 – 08.06.2021Żywe magazyny: Dydaktyka
Pokaz „Żywe magazyny: Dydaktyka” powstał jako efekt dyskusji na temat tego, co w kolekcji Zachęty jest najciekawsze dla nas — przewodniczek i edukatorek pracujących z osobami w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych potrzebach.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta