Globusy i paprotki
Spotkanie z Olgą Drendą towarzyszące pokazowi „Żywe magazyny: Dydaktyka”

Facebook Zachęty
live stream

26

LIVE STREAM NA FACEBOOK'U ZACHĘTY

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. 
 

Jakie emocje budzi w nas wspomnienie map i paprotek w klasach lekcyjnych, a jakie drabinek i stosów materacy z sal gimnastycznych? Skąd pochodzą tak dobrze zapamiętane obrazy szkoły — z realnych wspomnień czy z wizerunków funkcjonujących w kulturze? Czy w ogóle możemy sobie wyobrazić doświadczenie szkolne bez lamperii i pomazanych ławek? Te pytania wydają się istotne szczególnie w czasie nauki zdalnej i zamkniętych szkół.

Podczas spotkania z Olgą Drendą  —  ekspertką od dziwnych wspomnień  — porozmawiamy o nostalgii za szkołą i o estetyce pomocy naukowych. Rozmowę poprowadzi Marcin Matuszewski, współkurator pokazu „Żywe magazyny: Dydaktyka” poświęconego wątkom dydaktycznym w polskiej sztuce współczesnej.

Olga Drenda pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber). Twórczyni cyklu podcastów o folklorystyce „Ducholożka na tropie”. Od 2013 roku prowadzi stronę Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książka.

tłumaczki: Anna Borycka, Joanna Ciesielska

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 19.04 – 08.06.2021
  Żywe magazyny: Dydaktyka

  Pokaz „Żywe magazyny: Dydaktyka” powstał jako efekt dyskusji na temat tego, co w kolekcji Zachęty jest najciekawsze dla nas — przewodniczek i edukatorek pracujących z osobami w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych potrzebach.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 24.09 (PT) 18:00
  Okwui Enwezor, czyli sztuka kuratorstwa
  Przemysław Strożek w rozmowie z Jane Chin Davidson i Alpeshem Kantilalem Patelem
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie: widok sali wystawowej. W szklanych gablotach prezentowane są przedmioty codziennego użytku: zabawki, naczynia, sprzęty gospodarstwa domowego.
  26.09 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Rzeczy użyteczne
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 26.09 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 30.09 (CZW) 18:00
  Zachęta miga! na żywo!
  Oprowadzanie PJM po wystawie „Zimna rewolucja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta