Finisażowe spotkanie z Agnieszką Szewczyk i Juliuszem Zamecznikiem na wystawie Wojciecha Zamecznika

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, wstęp w cenie biletu

Byliśmy niemal nieustannymi świadkami utrzymującej Dom, dynamicznej i dyskretnej zarazem twórczej pracy Ojca. Obok nas projektował większość grafik, wystaw, scenografii, filmów. Bywaliśmy uczestnikami, pomocnikami, modelami. Stąpaliśmy ostrożnie pomiędzy rozłożonymi pracami i sprzętami, próbując nie przeszkadzać.

(Rozmowa z Juliuszem Zamecznikiem, Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie, Warszawa 2016, s. 114)

Podczas spotkania Agnieszka Szewczyk umiejscowi twórczość Wojciecha Zamecznika w kontekście historii grafiki projektowej, zaś o procesie twórczym obserwowanym z perspektywy syna artysty opowie Juliusz Zamecznik.

Agnieszka Szewczyk — historyczka sztuki, kuratorka. Zajmuje się sztuką polską po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem problemów archiwów sztuki i biografii artysty. Interesuje się także historią projektowania graficznego. Członek Rady Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Kuratorka wystaw m.in.: Ryszard Stanisławski. Muzeum otwarte, CSW Zamek Ujazdowski; Włodzimierz Pawlak. Autoportret w Powidokach, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki; Włodzimierz Borowski. Siatka Czasu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki; Zaraz po wojnie, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Pracuje w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Juliusz Zamecznik — absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie  oraz Studiów Podyplomowych w dziedzinie Sztuk Wizualnych ze specjalizacją w Rzeźbie na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku (ENAP UNAM). W latach 1988–1996 pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (IWP) w Warszawie, a w latach 1998–2011 w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 1994 prowadzi cykl wykładów z zakresu architektury i sztuki Ameryki Łacińskiej w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Autor publikacji publicystycznych na temat wzornictwa, architektury i sztuki. Kurator i komisarz wystaw oraz imprez popularyzacyjnych w Instytucie Wzornictwa i Zamku Królewskim w Warszawie, m.in. Teatr i fiesta. Złoty wiek kultury hiszpańskiej w 2003 roku.  

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 30.01 – 24.04.2016
  Wojciech Zamecznik
  Foto-graficznie

  Wojciech Zamecznik (1923–1967) jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie
  Finisażowe spotkanie z Agnieszką Szewczyk i Juliuszem Zamecznikiem na wystawie Wojciecha Zamecznika
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)