30 października 2022, godz. 12:15
niedziela

Finisażowe oprowadzanie Mariki Kuźmicz po wystawie Susan Mogul

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Wstęp w cenie biletu na wystawy

„Be you on YouTube”. Ten anonimowy cytat, porada dotycząca „bycia sobą na Youtube” jest skierowany do vlogerów – twórców popularnych video-dzienników. Pierwszy tego rodzaju zapis powstał w 2000 r. i od tego momentu grupa ludzi generujących treści wideo oparte o własne przeżycia i doświadczenia stale rośnie. Vlogi to rejestracja zarówno codziennych, wręcz trywialnych czynności (oglądana najchętniej) i dalekich podróży, porady i omawianie kupionych produktów (specjalna kategoria vloga „haul”), ale także intymne zwierzenia vlogerów przed tysiącami widzów. Vlog stał się popularnym środkiem ekspresji, ale też sposobem zarabiania pieniędzy i narzędziem napędzania konsumpcji.

Formę dzisiejszych vlogów, które w najprostszej i najczęściej stosowanej formie są nagrywaniem samego/samej siebie i bezpośredniego zwracania się widzów, odnajdujemy we wczesnych pracach wideo Susan Mogul.

Na początku lat 70. artystka, używając przenośnej kamery, opowiadała o swoich przeżyciach i o historii swojej rodziny, a w szczególności matki, czego przykładem jest praca Dressing up (1973) – „odwrotny striptiz”, w którym artystka ubiera się przed kamerą, opowiadając o poszczególnych częściach zakładanej garderoby. Prace Mogul, często zabawne, jednocześnie mówiące o ważnych kwestiach społecznych, będą dla nas punktem wyjścia do przyjrzenia się kobiecemu wideo lat 70. w USA. Ówczesne artystki, w tym sama Susan, wypracowały język wizualnej wypowiedzi, który dziś, zwykle w sposób nieuświadomiony, jest powszechnie używany przez nas m.in. w mediach społecznościowych (selfie, vlogi i in.).


dr Marika Kuźmicz – historyczka sztuki, kuratorka, wykładowczyni, dziekana Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, wykładowczyni Collegium Civitas. Prezeska Fundacji Arton (od 2011 r.), organizacji zajmującej się opracowywaniem archiwów artystek i artystów lat 70. oraz Fundacji im. Edwarda Hartwiga (od 2017). Dwukrotna stypendystka MKiDN, stypendystka Miasta St. Warszawy. Autorka i redaktorka licznych książek o sztuce, w ostatnim czasie m.in. Ludmiła Popiel i Jerzy Fedorowicz (2019), Edward Hartwig. Fotografiki (2019), Jan Dobkowski (2020), Barbara Kozłowska (2020), Paweł Kwiek. Zrobić niemożliwe światło (2021), Tapta (2021). Pomysłodawczyni i koordynatorka bazy www.forgottenheritage.eu. Organizatorka międzynarodowych konferencji poświęconych archiwom artystek i artystów Revisiting Heritage (2018) oraz sztuce artystek z Europy Środkowo-Wschodniej The international conference Not Yet Written Stories. Women Artists in CEE (2021). Obecnie pracuje m.in. nad wystawą i monografią Jerzego Rosołowicza.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 05.08 – 30.10.2022
  Susan Mogul
  Czy tak tworzy się legenda?

  Wystawa indywidualna Susan Mogul w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki obejmie realizacje wideo z lat 70. oraz jej najnowsze filmy, obiekty i prace na papierze. Dotykają one ważnych kwestii, takich jak pozycja kobiet, społeczne przemiany obyczajowe, więzy rodzinne czy relacje artystki z matką. Głównym tematem pracy Mogul jest pamięć w ujęciu autobiograficznym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, grupa około dwudziestu osób zbiera się wokół kobiety stojącej na tle ściany z miniaturowymi obrazkami oprawionymi w białe ramki zawieszonymi w poziomej linii. Kobieta ubrana jest na czarno, nad nią unosi się czerwony balon w kształcie gwiazdki.
  23.03 (CZW) 18:00
  ZACHĘTA MIGA!
  OPROWADZANIE PJM z tłumaczeniem w języku polskim PO wystawie STASYS EIDRIGEVIČIUS !REAKCJE
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Człowiek w masce z której wychodzą niczym snowy światła długie patyki zasłaniając większość kadru.
  24.03 (PT) 17:00
  Bliżej obiektów
  Warsztaty scenograficzne z Kamilą Białkowską w ramach wystawy Stasysa Eidrigevičiusa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, kobieta w płaszczu w kratkę i czerwonym szaliku trzyma na rękach średniej wielkości pieska o rudej, krótkiej sierści przypominającego rasę jamnika. Druga kobieta ubrana na czarno głaszczę go.
  25.03 (SOB) 12:30
  Sztuka dostępna
  SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE MONIKI CHLEBEK „CLOSE UP"
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Zdjęcie. Starszy człowiek z dzieckiem przy ścianie z oprawionymi pracami. Dziecko wskazuje palcem na jeden z obrazów.
  25.03 (SOB) 12:30
  Kolorowy życiorys
  Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Mężczyzna trzymający dziecko na rękach przed ścianą z powieszonymi grafikami.
  26.03 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziewczynka w sali wystawowej na tle obrazu z psem, mama dziewczynki robi jej zdjęcie telefonem.
  26.03 (ND) 12:30
  Kocham pieski! | я люблю собак!
  Warsztaty rodzinne | майстер-клас
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Budynek Zachęty, widok na fasadę
  26.03 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej