Finisaż | Oprowadzanie + koncert. Hubert Wińczyk aka DJ Nasłuchujący MoHikanin – ჭიათურა remixed

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

18.30 - oprowadznie kuratorsko-autorskie Moniki Szewczyk i Huberta Czerepoka po wystawie Początek.
(zbiórka w holu głównym)

19.00 - Koncert. Hubert Wińczyk aka DJ Nasłuchujący MoHikanin – ჭიათურა remixed
(wejście od ul. Burschego)

Tym razem podczas koncertu Wińczyk po raz pierwszy użyje nagrań innych niż te samodzielnie zarejestrowane, a posłuży się dźwiękami pozyskanymi podczas pracy Huberta Czerepoka nad wideo Początek realizowanej m.in. w gruzińskim mieście Cziatura (ჭიათურა). Odgłosy poprzemysłowych kolejek linowych, będące podstawą ścieżki dźwiękowej do czterokanałowej instalacji wideo, zostaną zremiksowane na żywo podczas finisażu wystawy „Początek” w Zachęcie.

Hubert Wińczyk — artysta dźwiękowy, intermedialny, performer, improwizator, multi-nie-instrumentalista, chaotyczny minimalista. Dawniej zajmował się filmem amatorskim i teatrem. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej/Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wcześniej studiował także  filozofię i kulturoznawstwo. W swojej działalności eksploruje zjawisko schizofonii, symbolikę przemiany i motywy katastroficzne, które często funkcjonują na osiach góra<>dół <>góra oraz makrokosmos w mikrokosmosie. W pracy z dźwiękiem manipulacje skojarzeniami, wykorzystuje alternatywne źródła dźwięku: nagrania terenowe, głos, zabawki, elektronikę, zjawiska rezonansu, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości. Razem z Moniką Wińczyk działa w duecie performerskim Monster Hurricane Wihajster. Gra w zespołach kakofoNIKT, Earth Universal, WW Duo, Revue svazu českých architektů. Od 2009 roku prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat aktywnego słuchania dźwięków otoczenia, nagrań terenowych i ekologii akustycznej.

hubertwinczyk.bandcamp.com/

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.09 – 19.11.2017
  Hubert Czerepok
  Początek

  Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta