Etyka fotografa
Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Pracując dla Farm Security Administration oraz magazynu „Life”, Gordon Parks często angażował się w życie bohaterów swoich fotoreportaży, przekraczając tym samym swoje obowiązki jako fotografa. O podejmowaniu decyzji, które wykraczają poza naciśnięcie spustu migawki, moralności trudnej do zamknięcia w ramy, presji i zasadach etycznych stosowanych w praktyce porozmawiamy z Joanną Kinowską, kuratorką wystawy Grodon Parks: Aparat to moja broń, oraz fotografami: Adamem Lachem i Wojciechem Grzędzińskim.

prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Joanna Kinowska — historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii. Kierownik do spraw edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych (ok. 70 wystaw), edytorka książek fotograficznych, wykładowczyni Akademii Fotografii, założycielka „Miejsca Fotografii” i autorka tekstów o fotografii. Współpracuje m.in. z „Digital Camera Polska”, Fotopolis.pl, jurorka konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Fotoreporter Roku), recenzentka podczas przeglądów portfolio (m.in. Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi). Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku oraz Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Prowadzi także warsztaty dla młodzieży Foto 10+ oraz dla profesjonalistów Myślenie fotografią.

Wojciech Grzędziński — fotoreporter. Laureat konkursów forograficznych: World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011–2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Monika Szewczyk-Wittek — fotoedytorka z wieloletnim doświadczeniem pracy w prasie, m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”. Kierowniczka Projektu Archiwum Cyfrowe TR Warszawa. Współzałożycielka i koordynatorka agencji Napo Images oraz wiceprezes Fundacji Napo. Autorka licznych wywiadów z fotografami. Kuratorka wystawy Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Autorka i koordynatorka projektów kulturalnych i artystycznych, w tym Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jurorka w konkursach m.in. BZ WBK Press Foto i Fotoreporter Roku oraz recenzentka podczas przeglądów portfolio, m.in. w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki. Prowadzi zajęcia z edycji fotografii oraz konwersatoria Etyka fotografii i Metody i sposoby obrazowania na Uniwersytecie Warszawskim.

Adam Lach – fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Publikuje swoje zdjęcia w „The New York Times”, „Le Monde”, „L’Espresso”, „Die Zeit”, „GEO”, „Newsweek”, „Le Magazine”, „Svenska Dagbladet”. Laureat kilkunastu nagród w konkursach fotografii prasowej, m.in. Pictures of the Year i International Photography Awards. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W latach 2010–2012 wykładał (przedmioty: fotografia prasowa; fotoreportaż i nowe media) w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.03 – 21.05.2017
    Gordon Parks: Aparat to moja broń

    Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Gordon Parks: Aparat to moja broń
    Etyka fotografa. Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.01 (SOB) 12:15
    Historie potencjalne
    Oprowadzanie kuratorskie Joanny Kordjak
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.01 (SOB) 13:30
    Historie potencjalne
    Oprowadzanie kuratorskie Marii Brewińskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.01 (SOB) 17:00
    Spotkanie z Karoliną Grzywnowicz
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 26.01 (ND) 12:15
    Historie potencjalne
    Oprowadzanie kuratorskie Katarzyny Kołodziej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.01 (ND) 12:30
    Moja kultura – latająca instalacja
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.01 (ND) 14:15
    Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 30.01 (CZW) 18:00
    Ślepowrony. Projekcja filmu i rozmowa z Joanną Rajkowską
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta