Etyka fotografa
Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Pracując dla Farm Security Administration oraz magazynu „Life”, Gordon Parks często angażował się w życie bohaterów swoich fotoreportaży, przekraczając tym samym swoje obowiązki jako fotografa. O podejmowaniu decyzji, które wykraczają poza naciśnięcie spustu migawki, moralności trudnej do zamknięcia w ramy, presji i zasadach etycznych stosowanych w praktyce porozmawiamy z Joanną Kinowską, kuratorką wystawy Grodon Parks: Aparat to moja broń, oraz fotografami: Adamem Lachem i Wojciechem Grzędzińskim.

prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Joanna Kinowska — historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii. Kierownik do spraw edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych (ok. 70 wystaw), edytorka książek fotograficznych, wykładowczyni Akademii Fotografii, założycielka „Miejsca Fotografii” i autorka tekstów o fotografii. Współpracuje m.in. z „Digital Camera Polska”, Fotopolis.pl, jurorka konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Fotoreporter Roku), recenzentka podczas przeglądów portfolio (m.in. Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi). Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku oraz Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Prowadzi także warsztaty dla młodzieży Foto 10+ oraz dla profesjonalistów Myślenie fotografią.

Wojciech Grzędziński — fotoreporter. Laureat konkursów forograficznych: World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011–2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Monika Szewczyk-Wittek — fotoedytorka z wieloletnim doświadczeniem pracy w prasie, m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”. Kierowniczka Projektu Archiwum Cyfrowe TR Warszawa. Współzałożycielka i koordynatorka agencji Napo Images oraz wiceprezes Fundacji Napo. Autorka licznych wywiadów z fotografami. Kuratorka wystawy Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Autorka i koordynatorka projektów kulturalnych i artystycznych, w tym Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jurorka w konkursach m.in. BZ WBK Press Foto i Fotoreporter Roku oraz recenzentka podczas przeglądów portfolio, m.in. w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki. Prowadzi zajęcia z edycji fotografii oraz konwersatoria Etyka fotografii i Metody i sposoby obrazowania na Uniwersytecie Warszawskim.

Adam Lach – fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Publikuje swoje zdjęcia w „The New York Times”, „Le Monde”, „L’Espresso”, „Die Zeit”, „GEO”, „Newsweek”, „Le Magazine”, „Svenska Dagbladet”. Laureat kilkunastu nagród w konkursach fotografii prasowej, m.in. Pictures of the Year i International Photography Awards. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W latach 2010–2012 wykładał (przedmioty: fotografia prasowa; fotoreportaż i nowe media) w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Gordon Parks: Aparat to moja broń
  Etyka fotografa. Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie sali wystawowej. Na kubikach stoją trzy rzeźby w różnych stylach, wykonane z różnych materiałów
  26.02 (PT) 12:00
  Indywidualności polskiej rzeźby
  Wykład online Barbary Dąbrowskiej z cyklu „Patrzeć/zobaczyć. Spotkanie dla dorosłych 60+”
  Online | ZOOMZOOM
 • 28.02 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Obrazy typograficzne
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • Czarnobiały, abstrakcyjny rysunek z wklejoną fotografią przedstawiającą fragment lasu: pnie drzew i ściółkę.
  28.02 (ND) 16:00
  Mapa skarbów
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • zdjęcie fragmentu rzeźby. Realistycznie wyrzeźbiona głowa młodej kobiety z rozwianymi włosami
  28.02 (ND) 16:00
  Postać jako inspiracja
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie: na fioletowym tle kolorowe sznurówki - granatowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone; ułożone spiralnie, przypominają wir albo tarczę celowniczą. Kilka z nich rzuconych niedbale na wierzch, zaburza regularność wzoru.
  28.02 (ND) 23:59
  Konkurs Europe Beyond Access
  OnlineOnline