Etyka fotografa
Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Pracując dla Farm Security Administration oraz magazynu „Life”, Gordon Parks często angażował się w życie bohaterów swoich fotoreportaży, przekraczając tym samym swoje obowiązki jako fotografa. O podejmowaniu decyzji, które wykraczają poza naciśnięcie spustu migawki, moralności trudnej do zamknięcia w ramy, presji i zasadach etycznych stosowanych w praktyce porozmawiamy z Joanną Kinowską, kuratorką wystawy Grodon Parks: Aparat to moja broń, oraz fotografami: Adamem Lachem i Wojciechem Grzędzińskim.

prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Joanna Kinowska — historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii. Kierownik do spraw edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych (ok. 70 wystaw), edytorka książek fotograficznych, wykładowczyni Akademii Fotografii, założycielka „Miejsca Fotografii” i autorka tekstów o fotografii. Współpracuje m.in. z „Digital Camera Polska”, Fotopolis.pl, jurorka konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Fotoreporter Roku), recenzentka podczas przeglądów portfolio (m.in. Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi). Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku oraz Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Prowadzi także warsztaty dla młodzieży Foto 10+ oraz dla profesjonalistów Myślenie fotografią.

Wojciech Grzędziński — fotoreporter. Laureat konkursów forograficznych: World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011–2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Monika Szewczyk-Wittek — fotoedytorka z wieloletnim doświadczeniem pracy w prasie, m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”. Kierowniczka Projektu Archiwum Cyfrowe TR Warszawa. Współzałożycielka i koordynatorka agencji Napo Images oraz wiceprezes Fundacji Napo. Autorka licznych wywiadów z fotografami. Kuratorka wystawy Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Autorka i koordynatorka projektów kulturalnych i artystycznych, w tym Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jurorka w konkursach m.in. BZ WBK Press Foto i Fotoreporter Roku oraz recenzentka podczas przeglądów portfolio, m.in. w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki. Prowadzi zajęcia z edycji fotografii oraz konwersatoria Etyka fotografii i Metody i sposoby obrazowania na Uniwersytecie Warszawskim.

Adam Lach – fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Publikuje swoje zdjęcia w „The New York Times”, „Le Monde”, „L’Espresso”, „Die Zeit”, „GEO”, „Newsweek”, „Le Magazine”, „Svenska Dagbladet”. Laureat kilkunastu nagród w konkursach fotografii prasowej, m.in. Pictures of the Year i International Photography Awards. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W latach 2010–2012 wykładał (przedmioty: fotografia prasowa; fotoreportaż i nowe media) w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Gordon Parks: Aparat to moja broń
  Etyka fotografa. Dyskusja z udziałem Joanny Kinowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego i Adama Lacha
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 25.05 (SOB) 12:30
  Projektowanie świata dla wszystkich istot
  Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 25.05 (SOB) 13:30
  Saturday ArtWalk
  Guided tour in English
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.05 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 13:30)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.05 (ND) 12:30
  Jak namalować czas?
  Warsztaty rodzinne (12:30 i 15:00)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.05 (ND) 14:00
  Zza gór się słońce wznosi blade
  OPROWADZANIE KURATORSKIE ALEKSANDRY SKOWROŃSKIEJ
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-biały kadr z nagrania performansu, zadymiona przestrzeń, sylwetki tancerzy
  26.05 (ND) 19:00
  Hopecraft Ceremony. Performans Nataszy Gerlach
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.05 (WT) 17:00
  Ściany marzeń. Ceramiczne mozaiki w architekturze
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 29.05 (ŚR) 17:00
  Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią? Warsztaty z cyjanotypii
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 31.05 (PT) 17:00
  Wosk i pigment. Warsztaty malarskie z enkaustyki
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.06 (WT) 17:00
  Od koncepcji do odbitki. Jak stworzyć linoryt?
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.06 (CZW) 15:00
  Fotogramy. Cyjanotypia na placu Małachowskiego
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta