Étienne Gilson – Henryk Kiereś. Sztuka w perspektywie realizmu
Konferencja naukowa

Zachęta | Mały Salon
wstęp wolny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz na dole strony

31 maja w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się konferencja naukowa dotycząca sztuki w perspektywie filozofii realizmu. W trakcie obrad zostaną ze sobą skonfrontowane koncepcje polskiej i francuskiej szkoły realistycznej.

Bezpośrednią inspiracją dla organizacji konferencji stała się książka „Materie i formy. Pojetyki szczegółowe sztuk głównych” Étienne Gilsona (1884–1978) wydana przez Zachętę w ramach nowej serii wydawniczej Esse poświęconej refleksji filozoficznej na temat sztuki, promującej autorów i dzieła dotąd niedostępne w języku polskim. „Materie i formy”, najważniejsze dzieło w dorobku tego autora (fr. wydanie 1964), to pierwszy tom z tej serii wydawniczej. Étienne Gilson, francuski filozof i historyk sztuki, jeden z współtwórców neotomizmu, wykładowca w Collège de France, na Harvard University i w Pontifical Intitute of Medieval Studies w Toronto, od 1946 roku członek Akademii Francuskiej, ma na swoim koncie 60 książek i około 800 artykułów naukowych.

Powyższa publikacja zbiega się w czasie z okrągłym jubileuszem 80-lecia prof. Henryka Kieresia, który będzie honorowym gościem konferencji. Profesor Kiereś to filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim od 1970 — jako student, doktorant, wykładowca i profesor na Wydziale Filozofii, przedstawiciel Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, która wpisuje się, podobnie jak myśl Étienne’a Gilsona, w nurt europejskiej filozofii realizmu poznawczego. W swoim wystąpieniu zaprezentuje wyrastającą z tradycji realizmu filozoficznego własną koncepcję filozofii sztuki.

Wydarzenie natomiast otworzy wykład Floriana Michela, który obiektem swoich zainteresowań i badań uczynił m.in. Étienne’a Gilsona. Florian Michel jest profesorem historii na Uniwersytecie Paryskim 1 Panthéon Sorbonne, autorem wielu książek, m.in. „Étienne Gilson. Biografia intelektualna i polityczna” nagrodzonej przez Akademię Francuską, „Francuscy katolicy i prawica od 1945 do dnia dzisiejszego”, redaktorem naukowym pierwszych dwóch tomów dzieł wszystkich Étienne’a Gilsona.

Ponadto profesor Piotr Jaroszyński podda analizie teorię przedstawioną przez Étienne'a Gilsona w książce „Materie i formy”, dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki omówi realistyczną filozofię sztuki rozwijaną w ramach Lubelskiej Szkoły Filozoficznej (Mieczysław Albert Krąpiec–Henryk Kiereś–Piotr Jaroszyński), a na koniec wystąpi dr hab. Wojciech Daszkiewicz, który wygłosi wykład „Sztuka w perspektywie kultury”. Dyskusję poprowadzi dr Janusz S. Janowski, dyrektor Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki.

Program konferencji

11:00 — 11:20 otwarcie konferencji — dr Janusz S. Janowski
11:20 — 12:00 prof. Florian Michel Metoda historyczna i filozofia realistyczna: Étienne Gilson w swoim czasie
12:00 — 12:40 prof. Piotr Jaroszyński Koncepcja filozofii sztuki Gilsona przedstawiona w książce Materia i formy

12:40 — 13:00 przerwa kawowa

13:00 — 13:20 uhonorowanie prof. Henryka Kieresia
13:20 — 14:00 prof. Henryk Kiereś Problem filozofii sztuki

14:00 — 14:30 przerwa obiadowa

14:30 — 15:10 dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki Realistyczna filozofia sztuki w Lubelskiej Szkole Filozoficznej Krąpiec-Kiereś-Jaroszyński
15:10 — 15:50 dr hab. Wojciech Daszkiewicz Sztuka w perspektywie kultury
15:50 — 16:30 dyskusja moderowana przez dr. Janusza S. Janowskiego

Formularz zgłoszeniowy






Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta