Dziewczęta z Nowolipek
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Przyszłość będzie inna”

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Dziewczęta z Nowolipek, reż. Józef Lejtes, Polska, 1937, 97 min

Dziewczęta z Nowolipek to filmowa adaptacja wydanej dwa lata wcześniej powieści Poli Gojawiczyńskiej pod tym samym tytułem. Podobnie jak otwierające przegląd Strachy, jest to obraz wrażliwy społecznie i wiernie oddający międzywojenną rzeczywistość. Tytułowe dziewczęta to cztery przyjaciółki dorastające razem na ubogiej warszawskiej ulicy Nowolipki. Film ukazuje bohaterki w chwili podejmowania życiowych wyborów, kiedy ich marzenia konfrontują się z brutalną rzeczywistością. W świecie tym podziały klasowe determinują przyszłość, a awans społeczny jest prawie niemożliwy.

W filmie wystąpiły aktorki znane i cenione przez przedwojenną publiczność, zaś reżyser Józef Lejtes również miał ugruntowaną pozycję. Jego obraz Róża z 1936 roku będzie zamykał przegląd filmowy towarzyszący wystawie. Po premierze Dziewczęta z Nowolipek cieszyły się niezwykłą popularnością. Społeczna wymowa filmu jest klarowna i pokazuje jak bardzo w przedwojennej Polsce pozycja kobiet była słaba, co czyni film współcześnie wciąż aktualnym.

Na wystawie Przyszłość będzie inna prezentowane są fragmenty filmu w części poświęconej kobietom w dwudziestoleciu międzywojennym.


Od lutego do końca maja zapraszamy na program filmowy towarzyszący wystawie przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Zaprezentujemy filmy pojawiające się we fragmentach na wystawie oraz poszerzające kontekst ekspozycji. W programie znajdą się zarówno przedwojenne filmy fabularne i dokumentalne, w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Materiał pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego:
FINA

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.02 – 27.05.2018
    Przyszłość będzie inna
    Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

    Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny