Dyskusyjny Klub Książki
Geniusz kłamstwa

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W listopadzie porozmawiamy o książce François Noudelmanna Geniusz kłamstwa.

We wrześniu rozpoczęliśmy czwarty rok  książkowych spotkań na antresoli Księgarni Artystycznej. Co miesiąc — w tym roku w środy — będziemy rozmawiać o książkach z zakresu szeroko pojętej sztuki i kultury. Są wśród nas miłośnicy dobrej literatury, którzy chcą dzielić się spostrzeżeniami i wrażeniami z przeczytanej lektury. Jeśli chcesz do nas dołączyć lub poznać szczegóły dotyczące działania naszego klubu, napisz na adres: ksiegarnia@zacheta.art.pl
Książki wybieramy wspólnie z oferty Księgarni Artystycznej, ale niekoniecznie.

O książce na listopad:

Rousseau, który pisze traktat o wychowaniu, porzuca piątkę swoich dzieci. Kierkegaard, który tworzy teksty religijne, prowadzi równocześnie życie libertyna. Kładącą podwaliny pod filozofię feminizmu Simone de Beauvoir łączy pełna uległości relacja z amerykańskim kochankiem. Foucault, który wychwala odwagę prawdy, utrzymuje w sekrecie, że choruje na AIDS. Wreszcie nienawidzący podróży Deleuze staje się filozofem nomadyzmu.

Geniusz kłamstwa to esej filozoficzno-literacki, w którym autor prezentuje sylwetki najsławniejszych filozofów francuskich, ale przygląda się im od strony, której sami ci filozofowie być może ujawniać by nie chcieli — od strony kłamstwa. Wszystko to składa się na pasjonującą opowieść — pełną sympatii, ciepła i przyjaznej krytyki, która jednakowoż nigdy nie przesłania precyzji analizy — o tym, jak życie umysłu odpowiedzialnego za tworzenie filozoficznych konceptów łączy się z jednostkowym życiem psychicznym. Zasadnicza korzyść takiego przedsięwzięcia ma bardzo duży walor poznawczy: pozwala ono bowiem zobaczyć w zupełnie nowym świetle abstrakcyjne pisma i pojęcia filozofów oraz lepiej — by nie powiedzieć: wreszcie — je zrozumieć.

Heidegger zapytany o życie Arystotelesa miał odpowiedzieć: „Urodził się, myślał i zmarł. A cała reszta jest tylko czystą anegdotą”. O tym, jak ogromną wagę ma owa „anegdota”, zaświadcza najlepiej sam Heidegger…

Książka Noudelmanna to opowieść zarówno dla rozmiłowanych w filozofii, jak i dla tych, którzy kojarzą ją z nudnymi i niezrozumiałymi traktatami. Ci pierwsi ją docenią, drudzy — będą mieli okazję odkryć i pokochać.

François Noudelmann, Geniusz kłamstwa, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2018

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta