Change Makers/Twórcy zmiany — spotkanie z Kate Marsh
Zachęta na FKBB 2021
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
FORMULARZ ZAPISÓW
prowadzenie: Filip Pawlak
zapisy: do 1.10.2021 godz. 23:59, przez formularz Festiwalu
tłumaczenie PJM i j. ang.: Artur Zapałowski, Joanna Ciesielska, Magda
Schromová
Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier
Kate Marsh jest brytyjską tancerką z niepełnosprawnością, która od 20 lat tańczy, tworzy choreografie i zajmuje się pracą dydaktyczną. Szczególnie interesują ją zagadnienia związane z tym, jak percepcja ciała wpływa na praktykę artystyczną. W ukończonym w 2016 roku doktoracie Kate koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności.
Change Makers to program stworzony przez Arts Council England. Oferuje możliwość rozwoju umiejętności przywódczych m.in. liderom z niepełnosprawnością w organizacjach działających w obszarze kultury i sztuki.
Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat tego, jak powiększać grono liderów kultury i decydentów o specjalistów z niepełnosprawnością. Dyskusję poprzedzi prezentacja wstępnych wyników badania Time to Act, przeprowadzonego w 40 krajach Europy na temat barier, których doświadczają osoby z niepełnosprawnością w obszarze kultury i sztuki. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie British Council, w ramach projektu Europe Beyond Access.
Więcej o programie Change Makers
Wstępne wyniki badania „Time to Act”
Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.
Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.
Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.
Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane.
W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959.
Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.
Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”
Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB