Change Makers/Twórcy zmiany — spotkanie z Kate Marsh
Zachęta na FKBB 2021

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

04

FORMULARZ ZAPISÓW

prowadzenie: Filip Pawlak
zapisy: do 1.10.2021 godz. 23:59, przez formularz Festiwalu
tłumaczenie PJM i j. ang.: Artur Zapałowski, Joanna Ciesielska, Magda
Schromová

 
Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier

Kate Marsh jest brytyjską tancerką z niepełnosprawnością, która od 20 lat tańczy, tworzy choreografie i zajmuje się pracą dydaktyczną. Szczególnie interesują ją zagadnienia związane z tym, jak percepcja ciała wpływa na praktykę artystyczną. W ukończonym w 2016 roku doktoracie Kate koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności.
 
Change Makers to program stworzony przez Arts Council England. Oferuje możliwość rozwoju umiejętności przywódczych m.in. liderom z niepełnosprawnością w organizacjach działających w obszarze kultury i sztuki.

Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat tego, jak powiększać grono liderów kultury i decydentów o specjalistów z niepełnosprawnością. Dyskusję poprzedzi prezentacja wstępnych wyników badania Time to Act, przeprowadzonego w 40 krajach Europy na temat barier, których doświadczają osoby z niepełnosprawnością w obszarze kultury i sztuki. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie British Council, w ramach projektu Europe Beyond Access.         

Więcej o programie Change Makers

Wstępne wyniki badania „Time to Act”


Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to  laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.

Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.

Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.

Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane.  

W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959. 

Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.

Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”

Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB

 

 

Współorganizatorzy:
British CouncilFKBBkultura bez barier

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.10 (SOB) 18:00
  It’s About Time!
  Pokaz filmu Mieke Bal i spotkanie z autorką
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 17.10 (ND) 11:00
  Zimna rewolucja
  Spacer po Eisenhüttenstadt z Martinem Maleschką
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 17.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie przedstawiające abstrakcyjne rzeźby. Na szarym tle owalny stojak, na nim trzy małe rzeźby o obłych kształtach w kolorze jasnobłękitnym i jasnoszarym. Rzeźby przypominają drzewa rysowane ręką dziecka: korony drzew jak kulki, pnie jak patyczki.
  17.10 (ND) 12:30
  Opis przyrody — kolorowy happening
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 20.10 (ŚR) 17:00
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
  Faktyczny Dom KulturyFaktyczny Dom Kultury
 • 24.10 (ND) 23:59
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Zgłoś projekt
  OnlineOnline
 • Zdjęcie przedstawiające widok wystawy. Osoba odwrócona tyłem do obiektywu patrzy na zdjęcia wiszące w dużej ramie. Obok zdjęć wiszą liternicze plakaty wystawy z 1987 roku
  27.10 (ŚR) 18:00
  Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
  Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta