Pokaz filmu towarzyszący wystawie Emotikon. Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski

California Dreamin'
reż Cristian Nemescu
2006, Rumunia, 155 min

Akcja ostatniego, niedokończonego filmu Cristiana Nemescu oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1999 r. z czasów wojny w Jugosłąwii. Zawiadowca stacji kolejowej w malutkiej wiosce na południu Rumunii (Rãzvan Vasilescu), człowiek z zasadami, a jednocześnie bezgranicznie skorumpowany, zatrzymuje pociąg NATO przewożący sprzęt wojenny do Kosowa. Transport nie posiada odpowiednich dokumentów, a odbywa się jedynie na podstawie ustnej zgody jakiegoś podrzędnego urzędniku rumuńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nieoczekiwany postój Amerykanów przeobraża zapadłą wieś w „krainę wszelkich możliwości”.

Pomiędzy Moniką – córką zwiadowcy stacji (Maria Dinulescu), której największym marzeniem jest wyrwanie się ze wsi, a przystojnym sierżantem McLarenem (Jamie Elman) zawiązuje się delikatna nić uczucia. Wobec braku możliwości kontynuowania podróży, dowódca amerykański kapitan Jones (Armand Assente) organizuje bunt mieszkańców przeciwko zazwiadowcy stacji. Ostatecznie pociąg rusza, pozostawiając za sobą wieś ogarniętą anarchią.

Cristian Nemescu (1979–2006) jeden z najbardziej obiecującyh twórców młodego pokolenia filmowców rumuńskich. W 2003 r. ukończył studia na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej. Jego filmy były wielokrotnie nagradzane nafestiwalach filmowych na całym świecie. Zginął tragicznie w 2006 r. w wypadku samochodwym. Jego niedokończony film California Dreamin’ został zmontowany przez najbliższych współpracowników na bazie zapisów reżysera i wyróżniony nagrodą „Un Certain Regard” na Międzynarodwym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2007 roku. 

Program filmowy przygotowany we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.04 – 20.05.2012
  Emotikon
  Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski

  Projekt Emotikon swoją pierwszą odsłonę miał w Muzeum Sztuki w Łodzi wiosną 2011. Wystawa jest podsumowaniem podróży, jaką na początku ubiegłego roku Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski odbyli po krajach Europy Wschodniej i Azji Mniejszej. Odwiedzili Turcję, Gruzję, Ukrainę oraz Rumunię, w poszukiwaniu emocji w miejscach zróżnicowanych geograficznie, kulturowo i estetycznie. Artyści, niczym dwaj podróżnicy-dokumentaliści, tropili bez specjalnego scenariusza miejsca i historie, nadając wyprawie aspekt socjologiczny i antropologiczny.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie, widok sali wystawowej
  21.04 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziecko z opiekunem na schodach kolorowej instalacji z metalowych rurek
  21.04 (ND) 12:30
  Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie, wnętrze dworca Warszawa Śródmieście
  21.04 (ND) 12:30
  Ceramika na dworcu Warszawa Śródmieście
  Spacer architektoniczny z Tomaszem Fudalą
  pawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieściepawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieście