Badania artystyczne w praktyce wystawienniczej
Oprowadzanie po wystawie „Kryjówki. Architektura przetrwania”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Oprowadzanie zorganizowane we współpracy wydziału WZKW warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki.

Wstęp wolny po zapisaniu na listę prowadzoną przez WZKW (kultura.wizualna@asp.waw.pl), zbiórka w holu głównym.


Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Kryjówki. Architektura przetrwania, które poprowadzi kurator wystawy i wykładowca WZKW Kuba Szreder wraz z Natalią Romik (artystką i badaczką) oraz Aleksandrą Janus (antropolożką i badaczką), przygotowane specjalnie z myślą o osobach zainteresowanych badaniami artystycznymi. W trakcie oprowadzania zespół kuratorsko-artystyczny opowie o praktycznym wymiarze prowadzenia projektów interdyscyplinarnych, w których artystyczne formy są splecione ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy w celu odzyskania społecznie istotnej pamięci.

Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. W salach wystawowych Zachęty prezentowane są lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy. Formom rzeźbiarskim towarzyszy wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Natalię Romik i Aleksandrę Janus wraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców.

Wsparcie finansowe programu publicznego:
rozen family foundation

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 31.03 – 17.07.2022
  Natalia Romik
  Kryjówki. Architektura przetrwania

  Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. W salach wystawowych Zachęty prezentowane są lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat teatralny
  29.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  Kulisiewicz. Succinct Beauty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta