18 października 2017, godz. 18:00
środa

Awangardy w liczbie mnogiej.
Spotkanie na wystawie „Šestsil”

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Tytuł spotkania w Miejscu Projektów Zachęty nawiązuje do eseju Leszka Engelkinga o czeskim surrealizmie (Surrealizm w liczbie mnogiej, 2001), który natomiast odnosił się do tekstu wybitnego czeskiego nadrealisty Vlatislava Nezvala Kobieta w liczbie mnogiej (1936). Podczas wydarzenia trójka badaczy przedstawi widzom wątki bliskie właśnie temu tematowi — motywowi przewodniemu wystawy Šestsil.

Grażyna Świętochowska przybliży kontekst czeskiego surrealizmu nie tylko w sztuce, ale i w filmie. Petra Skarupsky wykaże różnice w podejściu słowackich artystów, opowie o palących kwestiach narodowościowych, zaś Jakub Kornhauser wygłosi wykład o mniej znanych ośrodkach awangardy pierwszej połowy XX wieku.

Jakub Kornhauser — literaturoznawca, tłumacz, poeta, adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórca Ośrodka Badań nad Awangardą na tejże uczelni. Zajmuje się m.in. teorią awangardy i historią ruchów awangardowych, ze szczególnym uwzględnieniem surrealizmu i poezji konkretnej w krajach romańskich i środkowoeuropejskich.

Petra Skarupsky — historyczka sztuki, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje pracę doktorską na temat wymiany wystaw między Polską a Czechosłowacją w latach 60. i 70. XX wieku pod kierunkiem dr hab. Gabrieli Świtek. Uczestniczy w projekcie badawczym Historia wystaw w Zachęcie — Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych 1949–1970.

Grażyna Świętochowska — redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”, adiunkt w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się przede wszystkim kulturą audiowizualną Europy Centralnej. Na podstawie doktoratu przygotowuje książkę České vynálezy. Wybrane aspekty kina czeskiego i słowackiego z lat 60

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 02.09 – 05.11.2017
    Šestsil

    Wystawa jest świadectwem zainteresowań artystów czeskim surrealizmem i wynikiem wizyty studyjnej w Pradze 29 listopada–3 grudnia 2016 roku. Oprócz bezpośredniego kontaktu z pracami czołowych przedstawicieli kierunku w kolekcjach muzealnych wyprawa miała na celu doświadczenie wyjątkowej atmosfery miasta, w której powstawały.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Ujęcie z filmu w PJM; zbliżenie na kobietę z długimi włosami i mężczyznę w czapce z daszkiem; oboje ubrani na czarno, w okularach; stoją na reprezentacyjnych schodach Zachęty. Mężczyzna ma uniesione ręce, miga. W tle, u szczytu schodów, klasyczna rzeźba ok
    06.02 (CZW) 18:00
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Dyskusja
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.02 (PT) 16:00
    Otwarta pracownia: Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią
    Warsztaty z cyjanotypii dla licealistów
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 08.02 (SOB) 17:00
    Sajat-Nowa
    Projekcja filmu i wprowadzenie Tarasa Gembika i Joanny Kordjak
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 09.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.02 (CZW) 18:00
    Otwarta pracownia: Od koncepcji do odbitki
    Warsztaty z linorytu dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.02 (PT) 16:00
    Obrazy ze snów. Otwarty warsztat z surrealizmu
    warsztaty dla uczniów (7-14 lat)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta