akcja
Muzeum społeczne na Woli

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Muzeum społeczne na Woli – akcja towarzysząca wystawie Ziemie podwójnie odzyskane. Bogdan Łopieński, Andrzej Tobis, Krzysztof Żwirblis

miejsce: osiedle między ulicami Wolską, Skierniewicką i Płocką,  w pobliżu domu Płocka 14

Muzeum społeczne Krzysztofa Żwirblisa jest akcją społeczno-artystyczną integrującą lokalne środowisko, polegającą na aktywnym udziale mieszkańców w działaniu o sprawdzonym już formacie. Pierwszy tego typu projekt miał miejsce w grudniu 2010 roku na  Mariensztacie. Kolejne odbyły się w czerwcu ubiegłego roku podczas festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej „Open City” w Lublinie, we wrześniu na ulicy Skaryszewskiej w Warszawie oraz w grudniu na Muranowie.

Twórca  wychodzi z założenia, że każdy człowiek jest osobistym „muzeum” – ma swoją historię i związane z nią pamiątki, własne pasje, hobby, czasami prowadzi działalność artystyczną (amatorską lub profesjonalną) – i może nas po nim oprowadzić czy podzielić się jego niewielką częścią.

Autor wraz ze zespołem współpracowników tworzy ramę do działań zaproszonych osób. Najważniejsze jest nawiązanie  kontaktu, co umożliwia realizację filmu na temat osiedla i mieszkańców, składającego się głównie z wywiadów. Ich tematem jest zarówno historia miejsca, jak i osobiste opowieści uczestników oraz ich własna kreatywność. Finał akcji, który jest otwarty dla publiczności z zewnątrz, to prezentacja filmu oraz okazjonalna wystawa złożona z przyniosionych przez lokatorów pamiątek, fotografii, prac czy dokumentów. Praktycznym skutkiem tych działań jest spotkanie mieszkańców na imprezie, której są współtwórcami i która bez ich udziału nie mogłaby zaistnieć.

Finał tej edycji Muzeum społecznego będzie miał miejsce na osiedlu powstałym na terenie dzielnicy, której mieszkańcy w większości zostali wymordowani podczas Powstania Warszawskiego. W pobliżu znajduje się muzeum, które Powstanie gloryfikuje. Osiedle tworzą głównie wysokie bloki z 70. Z modernistycznych założeń, według których blokom powinny towarzyszyć tereny zielone do uprawiania rekreacji i sportu, zostało wyasfaltowane podwórze z trawnikami, krzewami, drzewami i placykiem zabaw. Wieczór zainauguruje projekcja filmu. Następnie otworzymy wystawę, wypożyczonych od lokatorów eksponatów: amatorskich obrazów, pamiątek, prywatnych zdjęć, archiwaliów oraz prac dzieci i młodzieży wykonanych podczas warsztatów plastycznych prowadzonych na podwórku.

Przygotowana na warszawskiej Woli akcja zamyka wystawę „Ziemie podwójnie odzyskane” prezentowaną w Zachęcie.

współpraca: 
studentki Animacji Kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW
Stowarzyszenie Katedra Kultury, www.katedrakultury.pl
Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza, www.teatrstudio.pl
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Partnerem warsztatów plastycznych jest Dzielnica Wola m. st. Warszawy www.wola.waw.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 03.03 – 13.05.2012
    Ziemie podwójnie odzyskane
    Bogdan Łopieński, Andrzej Tobis, Krzysztof Żwirblis

    Ziemie podwójnie odzyskane to prezentacja trzech projektów artystycznych: Bogdana Łopieńskiego, Andrzeja Tobisa i Krzysztofa Żwirblisa. Fotograf-reportażysta, malarz, który za pomocą aparatu fotograficznego i polsko-niemieckiego słownika podejmuje utopijny projekt opisania świata, oraz reżyser-performer-animator aktywujący niewielkie, lokalne (dzielnicowe) społeczności – wszyscy trzej poprzez swe działania zdają się odzyskiwać peryferyjne terytoria utracone na rzecz codziennej banalności.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta